Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Sám proti ďáblovi

Rok 1995 byl v rámci "Desetiletí duchovní obnovy národa" českých katolíků připsán patronátu sv. Prokopa, poustevníka a zakladatele kláštera na Sázavě.

Rok 1995 byl v rámci „Desetiletí duchovní obnovy národa“ českých katolíků připsán patronátu sv. Prokopa, poustevníka a zakladatele kláštera na Sázavě. Zároveň uplynulo 950 let od smrti šumavského poustevníka Vintíře (Gunthera), jediného společného světce Čechů a Bavorů, který je uctíván pouze lidovou vírou, nikoli jako oficiální světec. Oba tyto muže z přelomu 10. a 11. století připomíná spolu s dalšími poustevníky v našich zemích stručnými dějinami křesťanského poustevnictví a námětem poustevníka v českém umění 19. století výstava v Jiřském klášteře, která potrvá do 7. ledna. Shromažďuje exponáty spíše zajímavé a půvabné než umělecky kvalitní a je skromná jak rozsahem, tak výpravou.

Tvrdohlaví individualisté

Před více než rokem proběhl tiskem případ Františka Dombaje, který z vnitřní náboženské potřeby odešel do lesů moravsko-slovenského pomezí, kde prožil čtyři roky bez kontaktu s lidmi. Středověké poustevníky si můžeme představit právě takto: tvrdohlaví individualisté, nezařazení do normální společnosti. I dnes ovšem existují poustevníci, které církev oficiálně uznává za natolik duchovně vyspělé, že mohou žít opodál kláštera o samotě. Dnešní společnost je ale považuje za více méně neškodné pomatence, zatímco lidé ve středověku (a v prostých vrstvách až do konce 18. století) je uctívali. Natolik si vážili duchovní energie a vnitřní síly, kterou poustevník získal svým životem „na poušti“, že emerity živili, chodili k nim pro radu nebo léčitelský…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte