Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Hamletova redukce

Ne, teď už vážně. Proč vlastně žít? Počasí je ohavné, život ztrpčuje vlezlá zima a neustávající déšť. Noviny obsahují jen předpovědi, návody a reklamy. To, co vidíme odpoledne na vlastní oči, zabaví cenzura jménem informace.

Ne, teď už vážně. Proč vlastně žít? Počasí je ohavné, život ztrpčuje vlezlá zima a neustávající déšť. Noviny obsahují jen předpovědi, návody a reklamy. To, co vidíme odpoledne na vlastní oči, zabaví cenzura jménem informace. A k tomu hrozí vážné nebezpečí, že fialová saka vyjdou z módy docela. To přeci jen tak nemůže projít! Politika je divadelní představení, co se děje na jevišti, nevědí však zcela přesně ani primadony, ke všemu docela schází nějaký slušný děj. Divadelní kusy přinášejí zase pouze obrazy sebe sama. Obrazy naopak, zdá se, neodrážejí mimo novinových zpráv vůbec nic. V literatuře nevíte, kam se schovat před pomluvami a výklady, jak tomu správně porozumět. Doma se neschováte před budíkem a televizí, venku před úspěchy překupníků s ohrnutými rukávy sak. Věda vynalezla jídla tak půvabná, že vzbuzují neustále chuť k jídlu, na druhé straně jsou tak lehká, že můžeme konzumovat neomezeně. Církevním hodnostářům rostou kopyta a rohy. Státní ústav filozofie také slaví úspěchy, brzo se o nich dozvíme více. Více než mor nás sužují úřady a jiné instituce. Všichni společně odkládáme skutečný život na pozdější dobu, do důchodu, spíše se bude žít až po smrti. Copak je tohle všechno nějaký život? Žijeme v převratné době!

I.

Od sedmnáctého století, po upálení Giordana Bruna roku 1600, přestává být postupně všehomír odvozován z obrazu člověka. Představa světa jako živého organismu, který je s člověkem propojen silami a analogiemi, na něž je…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte