Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Z klidných vod do rizika

Obnoví se teď v Rakousku velká koalice, symbol stability této země? Nebo se namísto toho dostane do vlády populista Haider? A nebo se sociálním demokratům podaří sestavit vládu pod svým vedením?

Obnoví se teď v Rakousku velká koalice, symbol stability této země? Nebo se namísto toho dostane do vlády populista Haider? A nebo se sociálním demokratům podaří sestavit vládu pod svým vedením? Nedělní parlamentní volby tyto otázky stoprocentně nevyřeší, ale přinejmenším vyjasní situaci. Proč vlastně jdou Rakušané předčasně volit? Kvůli nepřeklenutelným rozporům v otázkách rozpočtu opustila lidová strana - rok po řádných volbách - koalici se sociálními demokraty, čímž se z parlamentu vytratila absolutní většina. S 12 měsíci trvání tak šlo o jedno z nejkratších vládních období v poválečném Rakousku.

Disciplina musí být

Wolfgang Schüssel, nový předseda lidovců, přinesl čerstvý vítr do stále rozviklanější strany, jež svou tradiční klientelu - podnikatele, živnostníky, rolníky, konzervativce - ztrácela ve prospěch Haiderovy Svobodné strany Rakouska (ta se nyní po epizodě pod značkou Svobodní vrátila ke starému názvu). Schüssel se pustil do zásadních přesunů ve vládních i stranických křeslech a sám povýšil z ministra hospodářství na ministra zahraničí. S relativně vysokými sympatiemi voličů v zádech si uvědomil přízeň okamžiku, vypověděl velkou koalici a vrhl se do volebního boje.Ústřední téma volební kampaně se hned zpočátku soustředilo na rozpočet - příčinu rozpadu velké koalice. Po volbách v říjnu 1994 (viz Respekt č. 42/94) se podařilo prosadit balík citelných úsporných opatření napříč všemi resorty. Aby Rakousko splnilo kritéria pro účast v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.