Reklama
 
46.jpg

1995/46

Koupit vydání
45.jpg Vydání 6.–13. 11. 1995 47.jpg Vydání 20.–27. 11. 1995
Rozhovory
Je třeba mít trpělivost - ale velkou Marcus Pápe ONDŘEJ GIŇA (nar. 1951 v Rokycanech) se vyučil zedníkem, vystudoval střední školu a pracoval dvacet let jako valcíř v železárně v Hrádku. Od mládí hraje na basu, jezdí se svou skupinou "Rytmus '84" koncertovat i do ciziny.
Zahraničí
Katolíci volí ráno Maciej Szymanowski "Vložku umístěte mezi dvě ponožky, aby energie neunikala a aby se zpětný energetický impulz neodrážel od chodidel. Pozor: nohy si myjte dvakrát denně, ponožky vyměňte každé dvě až tři hodiny!" rutinovaně poučuje diváky televizního volebního studia Kazimierz Piotrowicz, výrobce "všeléčících" zdravotních vložek do bot - a dva měsíce také kandidát na křeslo polského prezidenta. Izrael po atentátu Tomáš Kulka, Michaela Kratochvílová Dopad události minulého týdne lze označit za trauma, jež nemá v historii Státu Izrael obdoby. Pamětníci se shodují, že šok, z něhož se izraelská společnost snaží vzpamatovat, nelze srovnat ani s kolektivní depresí před šestidenní válkou (1967), ani s traumatem pádu obranných linií na počátku války na Jom kipur v říjnu 1973. Co čeká Šimona Perese - nového premiéra Alžběta Hévrová Atentát na Jicchaka Rabina znamenal obrovský šok už proto, že politické vraždy jsou v Izraeli neznámým pojmem, nikdy se tu nic podobného nestalo. I když Rabinova politika vyvolávala hluboký rozpor mezi občany, premiérův tragický konec způsobil na politické scéně něco, co bychom mohli nazvat "národním usmířením". Až demagogie uspěje Petr Zídek Píše se rok 1998. Od prvního česko-slovenského referenda o rozdělení federace, v němž řeklo 58 % voličů NE, uplynulo šest let vyplněných marným jednáním o nové ústavě. Vladimír Mečiar usedl koncem roku 1997 počtvrté do křesla slovenského premiéra a slíbil uspořádat další referendum, tentokrát jen na Slovensku. Chceme svou utopii Vladimír Rajdl K pátému výročí německého sjednocení vyšly statistiky, podle nichž většina obyvatel nových spolkových zemí, a zvláště mládeže, považuje svou osobní situaci po roce 1989 za lepší než za dob NDR.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Slavnostní shromáždění generálního štábu uzavřelo letošní výcvikový rok. Na Slovensku se promítal první český film s titulky. Pro nedostatek krve byly odloženy všechny operace v pražské nemocnici Motol. Česká republika předala Dánsku předsednictví v Radě Evropy.
Téma
Zkouška pro generála Lebedě Dimitrij Běloševský Jaký význam pro nás mají parlamentní volby v Rusku? Tato otázka bude na pořadu dne celý měsíc, až do 17. prosince, kdy se večer ruské volební místnosti uzavřou. Pravda, v Rusku funguje prezidentský systém, a tak má parlament jen omezené pravomoci.
Kultura
Kostnické memento mori Kristina Žantovská "Smrt byla vždycky komerční trhák," prohlásil ironicky fotograf Ivan Pinkava, když se rozhlédl přeplněným sálem galerie Rudolfinum. "To je v Praze běžné, aby na takovou malou výstavu přišlo tolik lidí?," ptali se dva náhodní američtí turisté. Zadržet svět, aby mě nepohltil Milan Lukeš Když loni jako čestný host kongresu Mezinárodního PEN-klubu chodil několik dnů po Praze a jeden den po Plzni, byl k poznání i podle starých fotografií. Má dar vyniknout v davu; tu granátnickou míru má v rodě: všichni synové jeho dědečka měli přes metr osmdesát.
Civilizace
Psychoanalýza a potíže s civilizací Jitka Šestáková "Kultuře vděčíme za to nejlepší, čím jsme se stali, ale také za největší trápení, která máme," napsal na vrcholu svého života Sigmund Freud, když uvažoval o povaze lidského údělu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy našich čtenářů.
Domov
Úředníci do výroby Tomáš Němeček Do noci září už jen poslední dvě okna na potemnělém Ministerstvu zdravotnictví: kukaň u vchodu a suterénní místnost krizového štábu. Je čtvrtek večer, devátý den administrativní stávky Lékařského odborového klubu. Kolik vyděláváte, kde bydlíte a jak se jmenujete Jaroslav Spurný Ekonomičtí ministři došli minulý týden k závěru, že úředně shromážděná osobní data o občanech České republiky nepředstavují žádnou významnou informaci. Proto prý na jejich právní ochranu stačí děravý a nedomyšlený zákon ještě z hektických časů dělení státu. Tajné informace Bílé knihy Jaroslav Spurný Bílá kniha o obraně České republiky se opravdu nevyvedla. Původní záměr vycházel z myšlenky "zprůhlednit činnost ozbrojených sil"; tak to alespoň v úvodu sedmdesátistránkové publikace píše sám ministr Vilém Holáň. Česká banka s ruským trezorem Jan Macháček, Vladimír Mlynář V krachující České bance, které se ČNB chystá odejmout bankovní licenci, mají uloženy peníze nejen tisíce drobných střadatelů, ale i státní úřad přímo podřízený ministru Kočárníkovi.
Komentáře
Probuzená třída Jiří Večerník V jedné předscéně Těžké Barbory Jan Werich roztomile přecupitával forbínu, aby ukázal, jak se ten středověk musí pořád posunovat dopředu, aby udržel krok s ubíhající dobou. Odkaz Jicchaka Rabina Zbyněk Petráček Proč byl zabit Jicchak Rabin? "Chtěl jsem probudit izraelský lid, který se už chystá souhlasit s vytvořením teroristického palestinského státu," prohlásil atentátník Jigal Amir. Jenže Izraelci jsou v tomto smyslu probuzeni už dlouho. Zbabělci v Lidovém domě Vladimír Mlynář Celkem třikrát již zasedala smírčí komise české sociální demokracie ve věci Wagner - Grulich. Bezvýsledně. Znamená to, že ani po třech měsících nevíme, proč na mítinku v Podsedicích srazil poslanec Josef Wagner pěstí k zemi místopředsedu Václava Grulicha. Finále Walesa - Kwasniewski Maciej Szymanowski Už několik týdnů sleduje většina Poláků předvolební žebříčky se stejným zájmem jako američtí makléři kurz dolaru na tokijské burze.
Ekonomika
České dráhy na cestě do Evropy Jaroslav Spurný Pětadvacet miliard korun bude stát výstavba tzv. I. železničního koridoru - trati spojující Děčín, Prahu, Brno a Břeclav. Akcie bankovních fondů opět klesly Ondřej Vojtěch Vzepětí emocí na kapitálovém trhu, které způsobili lidé kolem společnosti Motoinvest, pomalu upadá. V uplynulých dnech se tito finančníci dohodli s Komerční bankou a s Československou obchodní bankou na zpětném odkupu podílů v jejich fondech a zároveň přestali usilovat o uchvácení dalších fondů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte