Vzepětí emocí na kapitálovém trhu, které způsobili lidé kolem společnosti Motoinvest, pomalu upadá. V uplynulých dnech se tito finančníci dohodli s Komerční bankou a s Československou obchodní bankou na zpětném odkupu podílů v jejich fondech a zároveň přestali usilovat o uchvácení dalších fondů.

Drobní akcionáři tak mohou začít počítat své zisky a ztráty. Akcie totiž v souvislosti s bojem o získání majoritních podílů stouply na výjimečně vysoké hodnoty. Například fond Živnobanky si od poloviny srpna do 30. října polepšil o 37, a fond Komerční banky dokonce o 96 procent. Konec října byl ideálním obdobím pro prodej těchto akcií. Po ukončení invaze Motoinvestu totiž začaly kurzy prudce klesat - v prvním případě o 26 a ve druhém o 33 procent během osmi burzovních seancí. Pružný kuponový akcionář, který získal za tisíc bodů v první vlně dvacet akcií fondu Komerční banky, tak mohl při prodeji utržit 19 640 korun. Pokud by se nyní rozhodl nakoupit svých dvacet akcií zpět, stálo by ho to 13 180 korun. Zisk z této operace by představoval přes šest tisíc korun. Odborníci ovšem očekávají, že cena těchto fondů půjde ještě dolů, takže s nákupem je dobré zatím počkat.

Zajímavé rozuzlení situace kolem Motoinvestu a Plzeňské banky přinesl minulý týden. Skupina Motoinvestu se nejprve dohodla s Českou pojišťovnou na odkupu jejích akcií v Plzeňské bance. Pár hodin nato ovládla i pátý největší peněžní ústav v Čechách - Agrobanku. Investiční a poštovní banka, která se netajila…

46.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

46.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte