Reklama
 
45.jpg

1995/45

Koupit vydání
44.jpg Vydání 30. 10. – 6. 11. 1995 46.jpg Vydání 13.–20. 11. 1995
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Kultura
Sláva, stud a svoboda Tereza Brdečková Osmadvacátého října vyznamenal prezident republiky svého bývalého spolužáka Miloše Formana vysokým státním vyznamenáním - medailí za zásluhy. V těch dnech proběhla přehlídka kompletního Formanova díla v kině Lucerna. Elita není sprostý slovo Kristina Žantovská "Co chcete, abych řek? Já to řeknu." Miloš Forman se tváří se, že to myslí vážně. Dostat z něho, co si opravdu myslí, je předem prohrané. Raději místo odpovědi bodře zažertuje a svede to na lidi, že je nic jiného stejně nezajímá.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Poslanci schválili zákon o střetu zájmů. V Mostě se dal do pohybu gotický chrám Nanebevzetí Panny Marie. Po tříměsíčním poklesu opět stoupla důvěra občanů v ústavní instituce. Ochladilo se. Závěje sněhu přerušily dopravu v horských oblastech.
Ekonomika
Reforma neskončila, to hlavní teprve začíná Jan Macháček V polovině října se v Praze uskutečnila ekonomická konference Bohemie Workshop 1995 pořádaná nadací Bohemia. Profesor Jeffrey Sachs z Harvardské univerzity zde pronesl přednášku na téma hospodářského růstu.
Domov
Radiovůz žádá smrt Martin Kontra Předvolební kampaň v Česku začala - po Miroslavu Sládkovi, který ji praktikuje permanentně, se do boje o hlasy pustila Českomoravská unie středu. Její představitelé vyrazili na spanilou jízdu po republice, aby se pokusili odvrátit marasmus, do kterého se česká společnost řítí. Společnost jen pro bílé Jindřich Šídlo Čeští Romové mají po šesti letech demokracie už skutečně nelíčený strach z budoucnosti ve vlastní zemi. Pouze tak lze interpretovat dvě romské demonstrace, které proběhly v rozmezí pouhých čtyř dnů předminulý týden před Úřadem vlády v Praze a Břeclavi. Mládí vpřed Petr Třešňák "Děti si budou hrát na písku, staří lidé opodál popíjet kávu...," představuje si idylické soužití dvou generací pod jednou střechou vedoucí odboru služeb čáslavského městského úřadu Lenka Chrtková. Jak se dělá komunální politika Martin Kontra Klid, s nímž se současné vedení Magistrátu hlavního města staví k výsledkům květnové interpelace opozičního poslance Martina Bursíka (Svobodní demokraté), je nevysvětlitelný.
Zahraničí
Amerika podle Farrakhana René Jakl "Pozvedněte dolarové bankovky a zamávejte s nimi nad hlavou na znamení ekonomické podpory naší budoucnosti!" a opravdu, zelené dolarové moře v rukou čtyř set tisíc Afroameričanů se rozvlnilo na ploše Capitol Hillu až po monumentální obelisk washingtonského památníku. Malý košický Černobyl Peter Schutz V pátek 27. října navštívila akciovou společnost VSŽ Košice delegace Severoatlantického shromáždění. O průběhu návštěvy rozeslal odbor vnějších vztahů VSŽ ve 14.36 zprávu redakcím košických deníků. Otázka Lubbersovy cti Iveta Dekkers-Vrbová Kolem kandidatury bývalého předsedy holandské vlády Ruuda Lubberse na funkci generálního tajemníka Severoatlantické aliance se v posledním týdnu odehrál dramatický zvrat. Navzdory původním prognózám (viz Respekt č. 44/95) se minulé pondělí Lubbers stal překvapivým favoritem. Příliš malé vítězství Teodor Marjanovič Parlamentní volby v Chorvatsku dopadly podle očekávání: zvítězilo Chorvatské demokratické společenství (HDZ). Byl však s výsledkem spokojen i prezident Franjo Tudjman? Volby sice potvrdily vládu jeho strany, ale hlavní meta, zisk dvoutřetinové většiny v parlamentu, zůstala nedosažena.
Rozhovory
Jeffrey Sachs: Pozor na banky! Jan Macháček Profesor Harvardské univerzity JEFFREY SACHS (39) je počítán k nejvýznamnějším světovým ekonomům posledního desetiletí. Působil jako ekonomický poradce v řadě krizových oblastí: v Bolívii (podařilo se mu zkrotit největší inflaci, která v době míru existovala), v Polsku (člen Balcerowiczova reformního týmu), Slovinsku a v letech 1992-94 v Rusku.
Téma
Volání ze suterénu Jindřich Šídlo, Tomáš Němeček Chce to změnu, a ta změna musí být velká. Na takové léčbě současného stavu se republikáni Miroslava Sládka a komunisté Miroslava Grebeníčka okamžitě shodnou. Jejich programy stanovují stejnou diagnózu.
Komentáře
Příležitost par excellence Zbyněk Petráček I když se u nás již dlouho spekuluje na téma "cesta do NATO vede přes Bosnu", ještě nikdy se tato cesta nerýsovala tak jasně jako v posledních dvou týdnech. Kolik to bude stát naše daňové poplatníky? Jakou jednotku vyslat? Jaké bude mít pravomoci? Průvan na kapitálovém trhu Jan Macháček Zhruba rok se skupina několika mladých ekonomů sdružených kolem dosud neznámé firmy Motoinvest chystala na akci, které dala jméno FONDY. Měsíce příprav se vyplatily: Motoinvest nejprve sám, a později prostřednictvím Plzeňské banky, nad níž postupně získal kontrolu, nakoupil podíly ve středně velkých investičních fondech (CS Fondy, Rentia, Panok). Léčba Rathem Petr Holub První listopad jako začátek stávky českých lékařů patří historii. Akce Lékařského odborového klubu, která se proměnila v osobní triumf jeho předsedy MUDr. Davida Ratha, v mnohém zpřehlednila situaci. O zklidnění poměrů nebo zacelení otevřených ran české medicíny ale nemůže být řeč.
Civilizace
Konzervativní otázka Jiří Gebert Kalifornský architekt Frank Gehry je hvězdou první velikosti a patří k nejvíce oceňovaným světovým tvůrcům. Každá jeho stavba je velkou mediální událostí, s každou je spojeno očekávání neobvyklých, nečekaných forem.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte