Reklama
 
44.jpg

1995/44

Koupit vydání
43.jpg Vydání 23.–30. 10. 1995 45.jpg Vydání 6.–13. 11. 1995
Komentáře
Co ukázal krach České banky Jan Macháček Po více než roce relativního klidu otřásá tuzemskou bankovní scénou nový skandál. Po Bance Bohemia, AB bance a Kreditní a průmyslové bance se do existenčních potíží dostal další peněžní ústav: Česká banka. Dvojí metr lidské paměti Vladimír Rajdl Tématem letošního setkání Opus bonum, zasloužilé instituce dialogů o veřejných věcech, byl poměr práva a právního státu při vyrovnání se s vlastní minulostí. Kalvoda prchá do Evropy Jan Macháček Předminulou sobotu uveřejnil místopředseda vlády Jan Kalvoda na stránkách MF DNES článek s titulkem Euroskepticismus není realistický.
Dopisy
Dopisy Respekt Z dopisů našich čtenářů.
Domov
Život píše romány Petr Třešňák Před třemi týdny prozradil Miloš Zeman svého prvního budoucího ministra. Sociálnědemokratickým šéfem rezortu obrany má být bývalý voják, dnes bezpartijní spisovatel na penzi Antonín Rašek. Tatínku, nezlobte pana ministra! Petr Holub Rodiče žáků se chystají k veřejným protestům a ředitelka školy hodlá propustit neposlušné pedagogy: tyto události jsou na programu nejbližších dní v pražském gymnáziu Voděradská. Normalizace na dráze Tomáš Němeček Slovy "čistka" nebo "normalizace" označují dnešní stav na ředitelství Českých drah bývalí železniční manažeři. Jedním dechem přidávají prosbu, aby nebyli jmenováni. "Mně by to nepomohlo a drahám by to ublížilo," říká na vysvětlenou jeden z nich. Smíření na ašský způsob Jindřich Šídlo Cesta k nedorozumění může být někdy dlážděna dobrými úmysly. Jako důkaz může sloužit kontroverze, kterou v česko-německých vztazích na komunální úrovni vyvolala v minulých dnech zdánlivě banální událost v Aši.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Maďarský iluzionosta Richard Rafael nechal na čtyřicet vteřin zmizet ostravskou radniční věž. Česká banka přestala klientům vyplácet uložené peníze. Bývalé vedení Třineckých železáren koupilo Třinecké železárny.
Zahraničí
Jak nezapomenout Vladimír Rajdl Představte si následující scénu: na pár dní k vám přijede potomek obětí holocaustu, který žije v zahraničí, a vy mu máte demonstrovat, že se Německo ze své neblahé minulosti dokázalo poučit, ale přitom nezapomnělo. Černý generál zvažuje Bílý dům Tomáš Klvaňa Osmapadesátiletý Colin Powell nedávno dokončil dvacetidenní pouť po Spojených státech, vyplněnou projevy propagujícími jeho autobiografii "Moje americká cesta". Hlavně aby hřálo slunce Maciej Szymanowski Vítězem nejprestižnějšího předkola polských prezidentských voleb, uskutečněného v malé obci Wrzesnia u Poznaně, se v půli října stal vůdce postkomunistů Aleksander Kwasniewski. Kdo vystřídá Kozyreva Dimitrij Běloševský V Praze vydávaný čtrnáctideník Ruské aktuality uvedl ve svém říjnovém čísle materiál náměstka ministra zahraničních věcí Ruské federace Alaxandra Panova, nazvaný "Hlavní směry ruské zahraniční politiky". Claes odstoupil, Lubbers má opět smůlu Iveta Dekkers-Vrbová Když odstoupil generální tajemník Severoatlantické aliance Willy Claes, okamžitě se začalo spekulovat o jeho nástupci.
Ekonomika
Obrana pojišťoven Jan Ferenc Systém financování zdravotní péče se stal námětem pro celonárodní diskusi. Jeden návrh za druhým se objevuje v periodickém tisku, zdaleka nejen odborném. Publikované návrhy mají některé společné rysy. Drobní akcionáři, plačte Ondřej Vojtěch Doslova nabito událostmi bylo uplynulých čtrnáct dní na kapitálovém trhu: Burza předminulý týden změnila režim obchodování, minulý týden oznámily harvardské fondy odprodej významných balíků akcií šesti českých podniků, rozzuřil se boj o kontrolu nad velkými privatizačními fondy.
Kultura
Kmitočty pro elitu Tereza Brdečková Minulé pondělí otiskly Lidové noviny zprávu, podle níž TV Premiéra usiluje o získání "některých kmitočtů", jichž využívá či má v nejbližší době využívat ČT 2. Ručím za to, že to bylo Josef Chuchma Česká fotografie na tom byla v uplynulých desetiletích o něco lépe než literatura. V 70. a 80. letech bylo nepředstavitelné, aby se na veřejnost dostalo cokoliv od celé řady odstavených spisovatelů.
Rozhovory
Slovensko je rozděleno na dva světy Peter Schutz PhDr. FRANTIŠEK ŠEBEJ, CSc. (* 1947) vystudoval psychologii na FF Komenského univerzity v Bratislavě, poté působil jako vědecký pracovník v ústavech SAV; v letech 1980-89 přednášel na bratislavské univerzitě.
Civilizace
Zkušenost posvátna Tomáš Pěkný Přesto, že je pro pochopení náboženského fenoménu důležitý, nebudeme zde pojednávat o problému "polidštění". Postačí, připomeneme-li, že překročení údělu primátů vyznačuje již vzpřímený postoj.
Téma
Chci být sám Hana Doležalová "Lidé, kteří pěstují jogging, jsou ryzí Svatí Posledního dne, jsou to protagonisté zvolna postupující apokalypsy.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte