Reklama
 
43.jpg

1995/43

Koupit vydání
42.jpg Vydání 16.–23. 10. 1995 44.jpg Vydání 30. 10. – 6. 11. 1995
Kultura
Katedrála jako akumulátor Viktor Šlajchrt Pocit, že skutečnost je složitější, než jak se jeví lidským smyslům, je dávný. Lze předpokládat, že předcházel zrod civilizací i nejstarší, šamanská náboženství. Odvíjí se z něj mystika, magie, metafyzika. Počkej, až to domaluju Kristina Žantovská Malíři v červené kazajce vykukuje za ramenem bílá smrtka. Vystupuje z temně purpurového pozadí a jako by se usmívala. Veselá společnice, chtěla by si ho odvést.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Pod názvem Obři v trávě začala v Brně výstava pohyblivých exponátů mnohonásobně zvětšeného hmyzu. Po anonymních výhrůžkách bombovým atentátem bylo v Praze vyklizeno Ministerstvo spravedlnosti, areál nemocnice Bulovka a budova podniku SPT Telecom.
Dopisy
Dopisy Marek Benda Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Policista a samaritán Petr Zídek Charta Organizace spojených národů, od jejíž ratifikace uplyne 24. října padesát let, byla mrtvou literou již tři roky po svém přijetí.
Rozhovory
Mám co nabídnout Tomáš Němeček JUDr. JAN ŠULA (* 1954) pochází z rodiny pronásledované minulým režimem - jeho dědeček zemřel v 50. letech na Mírově, vězněna byla i matka.
Domov
Kraus vystřelil mimo terč, a přece do černého Jaroslav Spurný Manželka ministra hospodářství Blanka Dybová je nepřímo namočena do kšeftů s lehkými topnými oleji, ve kterých si překupníci přišli daňovými úniky aspoň na dvacet miliard korun. Sexuální experiment v Modřanech Jindřich Šídlo O mezilidských vztazích a nemoci AIDS. Jak na to, abych se seznámil s holkou, a co má holka nejradši. O antikoncepci. Stověžaté město autostrád Jarmila Johnová Od poloviny září do konce listopadu je vyhrazen čas k veřejné diskusi o novém územním plánu hlavního města. Zásadní materiál má za úkol - mimo jiné - vyřešit dlouhodobé potíže pražské dopravy, které se dnes ještě zhoršují raketovým růstem počtu automobilů. Hrdého cesta od Zemana k Luxovi Jindřich Šídlo "Nazdar bratře, zítra si tě vyzkoušíme z Bible," vtipkují na chodbě parlamentních kuloárů sociálně demokratičtí poslanci Stanislav Gross a Václav Řezáč na adresu svého bývalého stranického kolegy Karla Hrdého (53).
Zahraničí
Zhořklý turecký med Luboš Palata Téměř měsíc trvající vládní krize v Turecku skončila nečekaným rozuzlením. Když premiérka Tansu Cillerová nezískala pro svůj nový kabinet podporu a byla parlamentem odmítnuta, obnovila spojenectví se svým dřívějším partnerem - sociálnědemokratickou Lidovou republikánskou stranou, která vystoupila z koalice již začátkem září. Od velkých slov k malým činům Vladimír Janecký V neděli 29. října má v jordánském Ammánu začít dvoudenní konference o hospodářské spolupráci na Blízkém východě. Jenže prestižní setkání, na které král Husajn pozval 50 států (včetně České republiky), se stává jablkem meziarabského sváru. Na okraj Saddámova referenda Vladimír Janecký Minulou neděli, 15. října, odpovídali Iráčané v prvním referendu v dějinách své země na jedinou otázku: Souhlasíte, aby se Saddám Husajn ujal funkce prezidenta? Souhlasíte s rozvodem? Petr Zídek V pondělí 30. října předstoupí obyvatelé Quebeku podruhé v historii k volebním urnám, aby v referendu rozhodli, zda se jediná frankofonní provincie Kanady vydá na cestu odtržení od zbytku země.
Téma
Krach bílé reformy Petr Holub Lékař vyzbrojen injekcí ze všech sil brání smrtce skolit kosou poživačného tlouštíka, který neví, zda má dřív kouřit cigaretu, nebo se cpát knedlíky a pivem. Jménem ministra zdravotnictví připomíná tento billboard kolemjdoucím "odpovědnost za vlastní zdraví".
Komentáře
Tiskový bastard Jan Macháček, Vladimír Mlynář Vláda minulý týden schválila návrh tiskového zákona. Tento krok je dalším dokladem vzrůstající inflace právních norem, jejímž svodům se kabinet (označující sám sebe za liberálně-konzervativní) nedokáže bránit. Prosím, bez přívlastků Bohumil Doležal Předseda rozpočtového výboru českého parlamentu Tomáš Ježek (ODS) se předminulý týden v rozhovoru v Lidových novinách zamyslil - mimo jiné - nad povahou ekonomické vědy: "Kdo zná ekonomii do hloubky a poctivě, nemůže být jiný než pravicový. Duch Jacka Langa v Praze Tereza Brdečková Existují dva způsoby, jak řídit Ministerstvo kultury. Podle prvního deleguje ministr pravomoci při rozdělování státních peněz na komise nezávislých odborníků a sám jen kontroluje hladký chod stroje. Klaus na Majora, Major na Klause Casimir Knight Premiér Klaus si, zdá se, našel svého duševního spřízněnce - britského premiéra Johna Majora. V září byl na neoficiální návštěvě Velké Británie a setkání obou premiérů bylo označeno za "lásku na první pohled".
Ekonomika
Příliš drahé úspory Petr Třešňák "Dám více světla za méně peněz," hlásaly před dvěma lety propagační billboardy elektrárenské společnosti ČEZ. Předváděly oživlé kompaktní žárovky (zářivky), jejichž spotřeba elektřiny je pětkrát nižší než u žárovek obyčejných. Méně účetních, více kominíků Tomáš Němeček Ačkoli ministr hospodářství Karel Dyba slibuje snadnější vstup do podnikání, jeho novela živnostenského zákona, kterou příští týden začne projednávat poslanecké plénum, by například pro soukromé účetní znamenala pravý opak.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte