42.jpg

1995/42

Koupit vydání
41.jpg Vydání 9.–16. 10. 1995 43.jpg Vydání 23.–30. 10. 1995
Zahraničí
Radíme Ti v dobrém Jaroslav Formánek "Věz, že žádáme-li Tě, abys přestoupil na islám, není to ze strachu či sympatií ke Tvé osobě, ale plníme pouze příkaz Boží... Věz, že budeme šťastni, učiníš-li tak. I Prorok byl šťasten v případech židů, kteří se k nám přidali... Být frajerem něco stojí Terje B. Englund Norští diplomaté v Moskvě stěží věřili svým uším. Po nespočtu pokusů dostat ministra zahraničí věcí Kozyreva na oficiální návštěvu do Norska přišla koncem července nečekaná odezva: ministr by samozřejmě mohl přijet, ale nelíbila by se Oslu spíš návštěva prezidenta Jelcina? Čas podzimních vášní Ivan Kytka Podzimní konference hlavních britských politických stran - konzervativců a labouristů - patří ve Spojeném království ke stejně tradičním a neměnným rituálům a institucím, jako je čaj o páté, výměna stráží před Buckinghamským palácem či úterní a čtvrteční Question Time britských ministerských předsedů v parlamentu. K čemu se přiznal Asahara Viliam Buchert Na první pohled nemá teroristický útok na vlak u amerického Phoenixu z minulého pondělka pranic společného s případem japonské náboženské sekty Ómu šinrikjó, která v březnu zaútočila bojovým plynem sarinem na tokijské metro: zemřelo 11 lidí a přes 5 000 se přiotrávilo (podrobně viz Respekt 24/95). Jedna souvislost tu ale přece jenom je. Císařský valčík doznívá Emílie Harantová Rakousko jako by nikdy opravdu nevybočilo z rytmu císařského valčíku: tančilo ho jak při příchodu Hitlera v roce 1938, tak při vítání Rusů o sedm let později. Výjimkou bylo možná jen krátké údobí po rozpadu monarchie, kdy Rakušané museli hledat národní i hospodářskou identitu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Kultura
Jarmark umění Vít Vlnas Mladá dvojice v rozkvetlém parku hledá marně volnou lavičku; všechny jsou již obsazeny šťastnějšími a neméně roztouženými párky. I praví On: "Miláčku, je jediné místo, kde budeme úplně sami. Půjdeme do Moderní galerie, tam totiž není ani noha." Archivář Danilo Kiš Martin Ryšavý "Bylo mi sedm let a nalezlo do mne hrozně moc strachu. Jakéhosi metafyzického, prazákladního strachu," píše srbský židovský spisovatel Danilo Kiš (1935-1989), když ve svém Stručném vlastním životopise vzpomíná na dětství prožité v národnostně různorodém prostředí Vojvodiny, na příbuzné, kteří zahynuli v Osvětimi, a na pogromy, jejichž byl očitým svědkem.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Prahu, Ostravu a Ústí zahalil první podzimní smog. Svatá mše v katedrále sv. Víta zakončila Týden modliteb za spravedlivý mír v Bosně. V odpadkovém koši před plzeňskou radnicí bylo nalezeno dvanáct kilogramů semtexu.
Civilizace
Smlouva s vakuem Jiří S. Melich V dnešní době považujeme za samozřejmost, že se klade důraz na propojenost přírodních věd s takzvanými společenskými (popřípadě humanitními) vědami.
Domov
Pochybnosti o miliardové zakázce zamítnuty Jaroslav Spurný O osudu třinácti miliard korun, které bude stát modernizace tanku T 72, je rozhodnuto. Ministerstvo pro hospodářskou soutěž a Inspekce ministra obrany schválily po měsíčním šetření průběh soutěže, kterou od začátku doprovázela řada protestů a stížností. Na útěku před mafií Jindřich Šídlo Pro paní Herdovou začaly nejhorší dny jejího života v sobotu před dvěma týdny. Tehdy Česká televize odvysílala zprávu, že má v ruce spis Inspekce Ministerstva vnitra týkající se policejního zásahu proti schůzce mafie v pražské restauraci U Holubů. Nevolejte ředitele Martin Kontra Ve stínu podvodů ve hře TV Bingo Nova se kolem naší soukromé televize dějí v posledních dnech zajímavější věci. Začátkem října vstoupila Nova do jedné ze tří českých celoplošných rozhlasových stanic a založila rádio Nová Alfa. Proti špinavým penězům Jindřich Šídlo Minulý týden vyrazil Klausův kabinet sociálním demokratům z ruky jeden z hlavních triumfů: oblíbená teze Miloše Zemana o neochotě vlády bojovat proti špinavým penězům ztratila vládním schválením návrhu zákona, lidově nazývaného "proti praní špinavých peněz", svůj lesk.
Komentáře
Hra na třetího Petr Wawrosz Společnost s názvem RTP před nedávnem oznámila svůj úmysl zřídit další organizovaný trh s cennými papíry. Ministerstvo financí, jehož povolení je ke zřízení takovéhoto trhu třeba, nejprve žádost zamítlo, nyní však o ní rozhoduje podruhé a mnohé nasvědčuje tomu, že tentokrát bude verdikt Kočárníkova úřadu kladný. Nová šance pro Bosnu Filip Tesař Příměří uzavřené minulou středu mezi válčícími stranami v Bosně začalo platit prakticky vzápětí po obnovené úspěšné ofenzivě bosenské armády a jejích chorvatských spojenců. Vláda znovu o rasovém násilí Jindřich Šídlo Čtyři měsíce po tragédii v Žďáru nad Sázavou, kde pětičlenná bojůvka skinheads umlátila k smrti dvaačtyřicetiletého otce pěti dětí Tibora Berkiho, se holé lebky minulý týden opět dostaly na program českého kabinetu. Mistr kompromisu na horkém křesle Jan Macháček Odchod ministra zdravotnictví Luďka Rubáše očekával každý, překvapením je však volba jeho nástupce. Ministři české ani bývalé federální vlády si totiž zatím posty nevyměňovali, stejně jako nebyl odcházející ministr nahrazován stávajícím ministrem jiného resortu.
Ekonomika
Burza: Index se neudržel Oldřich Babický Burzovní index PX 50 se před čtrnácti dny zastavil ve výšce 453,8 bodů a začal se vracet; minulou středu skončil na 441,2 bodu, ve čtvrtek a v pátek stagnoval. Nejlepší cesta k prosperitě Marek Loužek Když se jeden z nejslavnějších teoretiků managementu Elton Mayo koncem třicátých let pokusil v provozech Western Electric na Hawthornu dokázat, že lepší hygiena má kladný vliv na pracovní úsilí dělníků, nechal v temné tovární hale rozsvítit světla.
Téma
Kupte si své stáří Tomáš Němeček Za starším párem na bicyklech zapadá slunce. Dědeček a babička, obklopeni dětmi a vnoučaty, se v podzimní krajině radují z klidného stáří. Takto nejčastěji vypadají reklamy českých penzijních fondů.
Rozhovory
Až přijedete do Sarajeva Zbyněk Petráček, Teodor Marjanovič Kdyby se ALIJA IZETBEGOVIČ nestal prezidentem, pravděpodobně by z něho dnes byla uznávaná laická náboženská autorita. Islámem a možnostmi jeho obrody v moderní sekularizované společnosti se totiž zabýval po celý život: již jako mladý v organizaci Mladí Muslimové během druhé světové války, a především ve svých knihách, vydávaných v pozdějších

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte