0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Zahraničí15. 10. 19956 minut

Čas podzimních vášní

Podzimní konference hlavních britských politických stran - konzervativců a labouristů - patří ve Spojeném království ke stejně tradičním a neměnným rituálům a institucím, jako je čaj o páté, výměna stráží před Buckinghamským palácem či úterní a čtvrteční Question Time britských ministerských předsedů v parlamentu.

Podzimní konference hlavních britských politických stran - konzervativců a labouristů - patří ve Spojeném království ke stejně tradičním a neměnným rituálům a institucím, jako je čaj o páté, výměna stráží před Buckinghamským palácem či úterní a čtvrteční Question Time britských ministerských předsedů v parlamentu.

Co všechno se může stát

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

První dva říjnové týdny jsou zvláštním časem, kdy se obvykle rezervovaní Britové dokáží rozohnit, kdy zapomínají na anglické džentlmenství a z řečnických tribun častují své politické protivníky přízvisky a výpady, které pak pro zbytek sezóny uschovají zase hluboko na dno svých slovníků. Obvykle uctivý ministr zdravotnictví Stephen Dorell, který má pověst „hodného hocha“, neváhal přirovnat svou stínovou partnerku, stárnoucí Margaret Beckettovou, ke „gotické vykopávce“, na kterou měl ještě jako ministr kultury vydat certifikát památkové péče.Konference jsou i časem stranických plesů a báječných nočních flámů, stranických intrik a nekonečných filozofických rozprav o podstatě politické moci. Avšak někteří z delegátů - sotva se vzdálí rodinným krbům - zapomínají na mořském břehu konferenčních center na dobré mravy a vychování. Docela dobře by o tom mohl vyprávět bývalý konzervativní ministr Tim Yeo, který se před dvěma lety zapomněl v Blackpoolu na hotelovém pokoji se sličnou delegátkou z Londýna, což ho o devět měsíců později stálo ministerské křeslo a rodinný skandál. Nemanželská dcerka Anna-Marie se narodila devět…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc