Rakousko jako by nikdy opravdu nevybočilo z rytmu císařského valčíku: tančilo ho jak při příchodu Hitlera v roce 1938, tak při vítání Rusů o sedm let později. Výjimkou bylo možná jen krátké údobí po rozpadu monarchie, kdy Rakušané museli hledat národní i hospodářskou identitu.Nyní však valčíková harmonie ztroskotala zřejmě definitivně. Zdánlivě na 50 miliardách šilinků, které se nepodařilo ušetřit ve státním rozpočtu na rok 1996. Ve skutečnosti si však Rakušané budou muset se zpožděním přiznat, že model, který se jim po uplynulých padesát let tolik osvědčoval, už v příštím tisíciletí fungovat nebude.

Mistři kompromisu

Zatímco zbytek světa byl po celé poválečné období rozdělen na dva nepřátelské bloky, Vídeň si směla uchovat výhody mostu mezi oběma systémy. Zatímco ostatní Evropa se v 60. letech otřásala sociálními bouřemi, Rakušané vše jen pobaveně glosovali. V době, kdy pacifisté v Německu demonstrovali proti rozmístění jaderných hlavic, neutrální Rakousko se mohlo nabízet jako ideální místo pro sovětsko-americká odzbrojovací jednání. Zatímco Británie se z iluzí o sociálním smíru a rovnosti pro všechny léčila nemilosrdnou terapií Margaret Thatcherové a Francie po nástupu Mitterranda nejprve zestátňovala a poté znovu privatizovala banky a velké průmyslové podniky, Rakušané mohli žít v blahé jistotě, že jich se to všechno netýká.Rakušané jsou možná opravdu většími mistry pragmatického politického kompromisu než většina ostatních národů: zatímco…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte