Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Archivář Danilo Kiš

"Bylo mi sedm let a nalezlo do mne hrozně moc strachu. Jakéhosi metafyzického, prazákladního strachu," píše srbský židovský spisovatel Danilo Kiš (1935-1989), když ve svém Stručném vlastním životopise vzpomíná na dětství prožité v národnostně různorodém prostředí Vojvodiny, na příbuzné, kteří zahynuli v Osvětimi, a na pogromy, jejichž byl očitým svědkem.

„Bylo mi sedm let a nalezlo do mne hrozně moc strachu. Jakéhosi metafyzického, prazákladního strachu,“ píše srbský židovský spisovatel Danilo Kiš (1935–1989), když ve svém Stručném vlastním životopise vzpomíná na dětství prožité v národnostně různorodém prostředí Vojvodiny, na příbuzné, kteří zahynuli v Osvětimi, a na pogromy, jejichž byl očitým svědkem. V celé své literární tvorbě se zaobírá tématem smrti a utrpení, fanatismem, zvrácenými ideologiemi a lidskou hloupostí. Jeho texty ale nejsou ponuré. Mívají spíše tragikomický nebo lyrický ráz a jsou v druhém plánu meditací o vztahu skutečnosti a fikce, snu a bdění, pravdy a lži. Platí to v plné míře také pro dvě patrně nejvýznamnější Kišova díla, povídkové soubory Hrobka pro Borise Davidoviče a Encyklopedie mrtvých (vydala v jednom svazku Mladá fronta v překladu Dušana Karpatského).

Falešné dokumenty o prolhaném světě

První soubor nazvaný Hrobka pro Borise Davidoviče tvoří sedm povídek inspirovaných tvorbou J. L. Borgese, především jeho Obecnými dějinami hanebnosti. Podobně jako Borges vypráví také Kiš příběhy v podstatě nevýznamných osob, které v žádném ohledu nemohou být kladnými hrdiny, a jako záporní hrdinové dosahují jen průměrných výsledků. A stejně jako Borges používá i on pro svá vyprávění formu fiktivního dokumentu, či přesněji fiktivní literatury faktu. Opírá se o neexistující zápisky, deníky a dopisy, odvolává se na smyšlené prameny a svědky.V jednom svém eseji charakterizuje Kiš tento…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.