Společnost s názvem RTP před nedávnem oznámila svůj úmysl zřídit další organizovaný trh s cennými papíry. Ministerstvo financí, jehož povolení je ke zřízení takovéhoto trhu třeba, nejprve žádost zamítlo, nyní však o ní rozhoduje podruhé a mnohé nasvědčuje tomu, že tentokrát bude verdikt Kočárníkova úřadu kladný. Na pořad dne se tak dostává otázka: co bude existence třetího trhu s cennými papíry znamenat pro celý český kapitálový trh.

Kuponové dědictví

Český kapitálový trh je - jak známo - poněkud nestandardní. Vznikl jako vedlejší produkt kuponové privatizace, máme příliš velké množství akcionářů na počet obyvatel a příliš velký počet akcií, se kterými se obchoduje. Produktem kuponové privatizace je i skutečnost, že již nyní fungují vedle sebe dva organizované trhy: burza a RM-Systém. Na obou se přitom obchoduje v zásadě stejné cenné papíry. Další převody s týmiž papíry probíhají přes přepážky SCP, které jsou zatím nejrychlejší, nejpohodlnější a z hlediska poplatků, které je nutné za převod (nákup a prodej) zaplatit, často i nejlevnější. Důsledkem je, že se na žádném z organizovaných trhů neobchoduje s dostatečně velkým množstvím cenných papírů, abychom mohli říci, že právě tyto kurzy jsou vskutku reprezentativní. A tento stav zase brání procesu koncentrace vlastnictví.

Třetí trh, šest kurzů

Existence třetího organizovaného trhu bude znamenat především vznik dalšího kurzu, za který bude možno cenné papíry nakoupit či prodat.…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte