Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
Internet, globální počítačová síť, zasahuje stále další sféry lidské činnosti a nevyhnul se ani politice a politikům. Letos na jaře vydala zajímavou zprávu agentura AP.
Nikdo nechce umírat. A přece jsou v životě situace, kdy se smrt může stát milosrdným vysvobozením z nadlidského utrpení a bolesti: euthanasie. Doposud jediným státem, který se "smrt na požádání" osmělil zákonně zformulovat, je Holandsko.
"Minulý pátek se Scharping náhle rozpomněl na srdce, namířil si to na protivníka (skutečného protivníka!), zaútočil - a trefil jedna báseň.
Střední Asie se po rozpadu Sovětského svazu stala místem střetu zájmů světových mocností. Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán si teprve utvářejí představu o budoucnosti a o hrozbách, které na ně číhají.
K populárním americkým otázkám typu "Co jste dělal, když zabili Kennedyho?" či "Pamatujete si, kde jste sledovala Armstrongovo přistání na Měsíci?" přibyla další: "Kde jste byli, když osvobodili O. J. Simpsona?"
Vypadá jako samozřejmost, že dělá-li kdokoli svou práci nejlépe, musí se to nakonec projevit - třeba i tím, že se takoví lidé setkají. Ale čtyřsetstránková kniha Anny Fárové Josef Sudek o jednom z největších fotografů samozřejmostí není, a i v bohaté současné nabídce monografií působí jako zjevení.
Animovaný film představoval pro předlistopadový režim hlavně vývozní artikl. Obratnost a láce českých animátorů neměly dlouho ve světě obdobu a přitahovaly zahraniční zákazníky.
Čeští ministři a jejich podřízení jezdí každé prázdniny na rekreaci do tzv. Benešovy vily u Sezimova Ústí. Nebylo by na tom nic zvláštního - v jejích luxusních pokojích rádi odpočívali představitelé snad všech vládních garnitur poválečného Československa.
V posledních čtrnácti dnech zachvátila Českou republiku jakási NATO-mánie. Odstartovala ji návštěva ministra obrany USA Williama Perryho, o týden později přicestoval muž číslo dvě americké armády, předseda sboru náčelníků John Shalikashvili, a konečně minulý týden k nám zavítala třetí nejdůležitější osobnost vojska USA, admirál William A. Owens.
Obavy českých stavebních dělníků z levné zahraniční konkurence možná brzy vezmou za své. V průběhu minulého měsíce totiž při práci na tuzemských stavbách zahynulo celkem pět lidí z ciziny.
Poslední schůze sněmovny vnesla jasno: čeští poslanci trvají na tom, aby dál mohli bez rizika policejního postihu jezdit nepovolenou rychlostí, pít za volantem, zmlátit souseda nebo si postavit načerno chatu.
Vyměnit již druhého ministra zdravotnictví během jednoho volebního období, navíc půl roku před volbami, vyžaduje skutečně závažné důvody. Takový ministr by musel být své straně mimořádně nepohodlný. Luděk Rubáš tyto parametry, zdá se, splňuje.
Dlouho očekávaná studie o rozšíření NATO, přezdívaná "proč a jak", spatřila světlo světa ve čtvrtek 28. září. Ten, kdo ji zevrubně pročetl, se nedozvěděl nic nového. Prakticky vše, co stojí na jejích stránkách, bylo publikováno v předchozích měsících ve světovém tisku.
Nedávná blokáda Temelína proběhla podobně jako předchozí "přímé akce": za sebevědomého poklidu stavitelů a praktického nezájmu veřejnosti. A to přesto, že protijaderní aktivisté změnili taktiku.
V lidových kalendářích z počátku dvacátých let se často vyskytoval obrázek, který znázorňoval atmosféru tehdejší pozemkové reformy: Český sedlák třímající vidle a pevně rozkročený nad rodnou hroudou, aby mohl čelit věčnému germánskému náporu.
Skandál, který vypukl kolem zatčení šestadvacetiletého Radka K., pověřeného českým a slovenským ministerstvem financí k vyzvednutí miliardy dolarů od Sýrie za dodávku tanků a letos v lednu zadrženého na česko-slovenské hranici s pašovanými starožitnostmi za čtvrt milionu korun, bude mít zřejmě ještě dohru.
Winston Churchill v listopadu 1942 hodnotil prozatímní průběh války těmito slovy: "Tohle není konec. To není ani začátek konce. Je to ale snad konec začátku." Možná by byl i sám Velký Winston překvapen, jak přesně se jeho slova hodí pro úplně jinou "válku" v úplně jiné době.