Reklama
 
41.jpg

1995/41

Koupit vydání
40.jpg Vydání 2.–9. 10. 1995 42.jpg Vydání 16.–23. 10. 1995
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Ekumenická bohoslužba v Libici zakončila pietní vzpomínku na vyvraždění Slavníkovců před tisícem let. Na horách napadl a roztál sníh. V Poděbradech začala oprava sochy krále Jiřího z Poděbrad. Josef Lux byl opět zvolen předsedou strany lidové.
Zahraničí
Politici na štíru s Internetem Zbyněk Petráček Internet, globální počítačová síť, zasahuje stále další sféry lidské činnosti a nevyhnul se ani politice a politikům. Letos na jaře vydala zajímavou zprávu agentura AP. Smrt na požádání Iveta Dekkers-Vrbová Nikdo nechce umírat. A přece jsou v životě situace, kdy se smrt může stát milosrdným vysvobozením z nadlidského utrpení a bolesti: euthanasie. Doposud jediným státem, který se "smrt na požádání" osmělil zákonně zformulovat, je Holandsko. Trauma jménem Scharping Vladimír Rajdl "Minulý pátek se Scharping náhle rozpomněl na srdce, namířil si to na protivníka (skutečného protivníka!), zaútočil - a trefil jedna báseň. Nejdůležitější je přežít Vladimír Janecký Střední Asie se po rozpadu Sovětského svazu stala místem střetu zájmů světových mocností. Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán si teprve utvářejí představu o budoucnosti a o hrozbách, které na ně číhají. Kde jste byli, když... Tomáš Klvaňa K populárním americkým otázkám typu "Co jste dělal, když zabili Kennedyho?" či "Pamatujete si, kde jste sledovala Armstrongovo přistání na Měsíci?" přibyla další: "Kde jste byli, když osvobodili O. J. Simpsona?"
Civilizace
Konfucius a jeho tygři Albert Otruba Nově industrializované asijské země dosáhly v průběhu posledních desetiletí velkých úspěchů a září jako pozoruhodný úkaz na světovém ekonomickém nebi.
Kultura
Velké dobrodružství Josefa Sudka Josef Moucha Vypadá jako samozřejmost, že dělá-li kdokoli svou práci nejlépe, musí se to nakonec projevit - třeba i tím, že se takoví lidé setkají. Ale čtyřsetstránková kniha Anny Fárové Josef Sudek o jednom z největších fotografů samozřejmostí není, a i v bohaté současné nabídce monografií působí jako zjevení. Z Vinohrad do Hollywoodu Tereza Brdečková Animovaný film představoval pro předlistopadový režim hlavně vývozní artikl. Obratnost a láce českých animátorů neměly dlouho ve světě obdobu a přitahovaly zahraniční zákazníky.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Domov
Tajemství vládní vily Tomáš Němeček Čeští ministři a jejich podřízení jezdí každé prázdniny na rekreaci do tzv. Benešovy vily u Sezimova Ústí. Nebylo by na tom nic zvláštního - v jejích luxusních pokojích rádi odpočívali představitelé snad všech vládních garnitur poválečného Československa. Válka mezi Korycií a Delicií skončila Jaroslav Spurný V posledních čtrnácti dnech zachvátila Českou republiku jakási NATO-mánie. Odstartovala ji návštěva ministra obrany USA Williama Perryho, o týden později přicestoval muž číslo dvě americké armády, předseda sboru náčelníků John Shalikashvili, a konečně minulý týden k nám zavítala třetí nejdůležitější osobnost vojska USA, admirál William A. Owens. Příliš horliví kopáči Martin Kontra Obavy českých stavebních dělníků z levné zahraniční konkurence možná brzy vezmou za své. V průběhu minulého měsíce totiž při práci na tuzemských stavbách zahynulo celkem pět lidí z ciziny. Mámivé půvaby moci Marek Švehla Poslední schůze sněmovny vnesla jasno: čeští poslanci trvají na tom, aby dál mohli bez rizika policejního postihu jezdit nepovolenou rychlostí, pít za volantem, zmlátit souseda nebo si postavit načerno chatu.
Komentáře
Rubáš na odstřel Petr Holub Vyměnit již druhého ministra zdravotnictví během jednoho volebního období, navíc půl roku před volbami, vyžaduje skutečně závažné důvody. Takový ministr by musel být své straně mimořádně nepohodlný. Luděk Rubáš tyto parametry, zdá se, splňuje. Hlavně se musíme domluvit Zbyněk Petráček Dlouho očekávaná studie o rozšíření NATO, přezdívaná "proč a jak", spatřila světlo světa ve čtvrtek 28. září. Ten, kdo ji zevrubně pročetl, se nedozvěděl nic nového. Prakticky vše, co stojí na jejích stránkách, bylo publikováno v předchozích měsících ve světovém tisku. Místo přímých akcí přímé ceny Marek Šálek Nedávná blokáda Temelína proběhla podobně jako předchozí "přímé akce": za sebevědomého poklidu stavitelů a praktického nezájmu veřejnosti. A to přesto, že protijaderní aktivisté změnili taktiku. Prodat, co bylo ukradeno Milan Drápala V lidových kalendářích z počátku dvacátých let se často vyskytoval obrázek, který znázorňoval atmosféru tehdejší pozemkové reformy: Český sedlák třímající vidle a pevně rozkročený nad rodnou hroudou, aby mohl čelit věčnému germánskému náporu.
Ekonomika
Jak dostat miliardy ze „svéhlavých hlav” Jindřich Šídlo Skandál, který vypukl kolem zatčení šestadvacetiletého Radka K., pověřeného českým a slovenským ministerstvem financí k vyzvednutí miliardy dolarů od Sýrie za dodávku tanků a letos v lednu zadrženého na česko-slovenské hranici s pašovanými starožitnostmi za čtvrt milionu korun, bude mít zřejmě ještě dohru. Přešminkovaná milenka Mojmír Hampl Winston Churchill v listopadu 1942 hodnotil prozatímní průběh války těmito slovy: "Tohle není konec. To není ani začátek konce. Je to ale snad konec začátku." Možná by byl i sám Velký Winston překvapen, jak přesně se jeho slova hodí pro úplně jinou "válku" v úplně jiné době.
Téma
Internet jako způsob života Jan Macháček Jeden lékař z pražského Ústavu patologické fyziologie propadl počítačovým hrám. S myší v ruce se prochází virtuální klinikou a rozřezává virtuální pacienty. "Není to jenom pro legraci," vysvětluje MUDr. Jiří Kofránek.
Rozhovory
V naší psychice je něco nezdravého Pavla Hobstová Doc. RNDr. HANA LIBROVÁ, CSc. (52) studovala biologii, chemii a postgraduálně společenské vědy. Od roku 1968 přednáší sociologii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte