Reklama
 
40.jpg

1995/40

Koupit vydání
39.jpg Vydání 25. 9. – 2. 10. 1995 41.jpg Vydání 9.–16. 10. 1995
Domov
Ve jménu veřejného blaha Tomáš Němeček V roce 1993 převedli čeští komunisté 15 milionů korun na konto dobročinné nadace Simba. V darovací smlouvě ji zavazují, aby peníze využila mimo jiné pro začínající podnikatele. Převrat v parlamentních kuloárech Jindřich Šídlo Český parlament je v policejním obklíčení, demokracie je ohrožena pokusem o puč. Zhruba toto muselo napadnout průměrného občana, pokud minulý týden zavítal do budovy českého parlamentu ve Sněmovní ulici v Praze. Co je nám do vašich peněz Martin Kontra Po Telecomu a poště převzalo štafetu úřednické bohorovnosti Středisko cenných papírů (SCP). Už počátkem letošního roku se jeho zaměstnanci nechali několikrát napálit a na falešné doklady vydali zlodějům akcie svých nic netušících klientů. Koukalův plán proti bytové krizi Marek Švehla Bytová krize v hlavním městě je možná u konce. Stačí, když poslanci pražského zastupitelstva na svém říjnovém zasedání povolí vydat druhou sérii městských dluhopisů.
Kultura
Přistěhovalci a jejich synové Marek Toman Rothova kniha Odkaz (přeložili Luba a Rudolf Pellarovi, vydal Hynek, Praha 1995) je především strhujícím příběhem. O to víc, že líčí situaci, kterou si každý dovede s úzkostí představit: osmašedesátiletému otci náhle ochabne polovina obličeje. Biblické dějiny a inspirace Arno Pařík Velké festivalové přehlídky v nás vzbuzují spíše nedůvěru. Připomínají spartakiády, pětiletky a různá oficiální výročí z minulosti, které skutečnost spíše zastíraly neproniknutelnými rituály, než aby přispěla k jejímu přiblížení.
Zahraničí
Jak se dělají hranice Zbyněk Petráček Pro názornost - a jako ilustraci ke komentáři na straně 3 - publikujeme několik map, které ukazují vývoj situace v Bosně a Hercegovině z první poloviny devadesátých let a ve Svaté zemi z konce let čtyřicátých. Skeptická výspa Unie Emílie Harantová Žena, která na jaře převezme křeslo švédské premiérky, bude mezi svými dalšími čtrnácti kolegy v Evropské unii výjimkou. Nejen pro své pohlaví, ale i věkem: ve svých 38 letech bude Mona Sahlinová suverénně nejmladší hlavou vlády v Unii. Stěžejní jednotou je islám Radan Haluzík Usman Imajev byl donedávna jedním z nejvlivnějších mužů války v Čečensku. Jako čečenský zástupce na rozhovorech s Ruskem byl vzápětí po podpisu mírové smlouvy bez udání důvodů prezidentem Dudajevem odvolán. Pozor, rudý mor Maciej Szymanowski Ráno setkání v místním volebním štábu, aby lidé mohli osobně poznat kandidáta, pro něhož budou pracovat, a stisknout mu ruku. Pak tisková konference, vystoupení v rozhlase nebo v místní televizi.
Civilizace
Lidé z hor Václav Cílek Známý anglický etnograf Colin Turnbull, který prožil polovinu svého života na různých amerických univerzitách a zbytek v divočině, se koncem 60. let začal zabývat výzkumem malých izolovaných lovecko-sběračských kmenů v Africe, přičemž největší pozornost soustředil na kmen Iků ve východoafrickém Riftovém údolí.
Ekonomika
Na burze je živo Ondřej Vojtěch Předminulý týden zpevnily ceny akcií na pražské burze o jeden a tři čtvrtě procenta. Minulý týden se však stalo to, co většina makléřů předvídala - kurzy poprvé po osmnácti dnech poklesly. Kouzla s čísly Jan Macháček Na to, zda po listopadu nějak výrazně klesla míra redistribuce, se lze dívat dvojím způsobem. Jde především o to, jestli do státního přerozdělování započteme sazby zdravotního pojišťení, či nikoliv.
Rozhovory
Úplně by stačilo vrátit se nazpět Miroslav Krupička Profesor JAROSLAV KREJČÍ (* r. 1916 v Polešovicích u Uherského Hradiště) studoval práva na Karlově univerzitě se specializací makroekonomie. V 50. letech byl jedním z aktivistů Národohospodářského ústavu Hlávkovy nadace, za což byl r. 1954 odsouzen pro velezradu na 10 let.
Téma
Sebevražda vzdělanců Petr Holub "Vybírat, či nevybírat školné?" Tuto hamletovskou otázku s sebou přinese nový školní rok českých univerzit, který začíná 2. října. Pokud ji ministr školství položí dost důrazně, vzbudí stejnou politickou bouři jako dramatické přijímání Vodičkových sociálních zákonů letos v červnu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Skončilo léto. Poslanci přijali zákon o volbách do senátu. Z Orlické přehrady byla vylovena třetí mrtvola. Prahu navštívil předseda sboru náčelníků štábů armády USA John Shalikashvili. Vláda zvýšila platy mistrům a učitelům v učilištích.
Komentáře
Svůdný duch paralel Zbyněk Petráček Jak uspořádat jedno historické území, o které se přetahují dvě síly? Zachovat ho jako celek, nebo de facto rozdělit? A když už rozdělit, kudy vést hranice? Jak zajistit hospodářský život, bezpečnost vlastních občanů, ale i zájmy menšin na území "toho druhého"? Kolik nám stát vezme Jan Macháček Zatímco v loňském roce měla vláda plná ústa výroků o tom, že jejím hlavním dlouhodobým cílem - jakožto vlády pravicové - je snižování daňového zatížení a celkové míry přerozdělování, v letošním roce je nálada jiná. Husité na Baltu Maciej Szymanowski, Petr Zídek Nedávná společná návštěva českých ministrů zahraničí a obrany ve Varšavě a nyní narychlo připravená cesta Václava Klause znovu potvrdily, že Česká republika v posledních měsících mění svou politiku vůči Polsku. Parlament sobě Petr Holub Výkonnost našich poslanců po prázdninách bere dech. Den co den promptně schvalují zákony, které byly dříve po několikaměsíčních diskusích rozpačitě odkládány. Ještě počátkem září více než dvě třetiny občanů "parlamentní žvanírně" nedůvěřovaly.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte