Odchod ministra zdravotnictví Luďka Rubáše očekával každý, překvapením je však volba jeho nástupce. Ministři české ani bývalé federální vlády si totiž zatím posty nevyměňovali, stejně jako nebyl odcházející ministr nahrazován stávajícím ministrem jiného resortu. V Británii sice k podobným přesunům dochází i několikrát do roka - ministr vnitra si vymění post s ministrem zahraničí a zanedlouho se třeba stane ministrem financí, a to i přesto, že neoplývá důkladným ekonomickým vzděláním -, u nás jsme ale na něco takového dosud nebyli zvyklí. Právě proto se Stráským nikdo nepočítal.Není to ale překvapení tak obrovské, jak se na první pohled zdá. Podíváme-li se do minulosti, zjistíme, že premiér se v okamžicích krize obrátil na současného místopředsedu ODS již několikrát. Poprvé v době, kdy se hrálo o reformu a privatizaci a kdy potřeboval obsadit důležité místo ekonomického místopředsedy české vlády jemu loajálním člověkem. Podobně byl Stráský nenahraditelný jako šestiměsíční premiér v době, kdy se dělila federace. Právě tehdy si získal pověst úspěšného řešitele obtížných úkolů a mistra kompromisu.

Konečně „civil“

Hlavní přínosy nového ministra pro celý resort zdravotnictví, pacienty i daňové poplatníky jsou dva: Stráský není lékař a je ekonom. I když se to někomu může zdát přitažené za vlasy, můžeme se z toho faktu radovat stejně, jako když se před lety podařilo nastolit kontrolu nad armádou v podobě civilního ministra a civilních náměstků. V tomto…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte