PhDr. FRANTIŠEK ŠEBEJ, CSc. (* 1947) vystudoval psychologii na FF Komenského univerzity v Bratislavě, poté působil jako vědecký pracovník v ústavech SAV; v letech 1980–89 přednášel na bratislavské univerzitě. Publicista, zakladatel karate na Slovensku a bývalý trenér československé reprezentace. V letech 1990–92 člen předsednictva SAV, poslanec Sněmovny národů FS (za VPN, později ODÚ) a předseda jejího zahraničního výboru. V současné době působí jako prezident Společnosti makroekonomických a sociálních analýz a přednáší na univerzitě v Trnavě. V posledních volbách kandidoval za KDH jako nezávislý. Patří k nejvýraznějším postavám občanské pravice na Slovensku.

Je podle vás dnešní Slovensko demokratickou zemí?

Slovenská politická elita se sice chová a myslí jako bolševická nomenklatura, její legitimita však vznikla v demokratických volbách a pohybuje se v právním prostředí. Slovensko je vážně ohrožený, ale ještě demokratický stát. Je ovšem otázkou, co z právního, demokratického prostředí Mečiarovu vládu přežije. HZDS a SNS v sobě nosí obraz státu, který je možné realizovat jen přes mrtvolu občanské společnosti.

Existuje tedy možnost nastolení otevřené diktatury?

Politický styl, psychologie vůdců vládní koalice a jejich skutky naznačují, že ti lidé mají k diktatuře sklony. Postupně sahají na občanské svobody a lze jen těžko odhadnout, kam až budou mít kuráž jít. Na druhou stranu nelze odhadnout ani to,…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte