Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Slovensko je rozděleno na dva světy

PhDr. FRANTIŠEK ŠEBEJ, CSc. (* 1947) vystudoval psychologii na FF Komenského univerzity v Bratislavě, poté působil jako vědecký pracovník v ústavech SAV; v letech 1980-89 přednášel na bratislavské univerzitě.

PhDr. FRANTIŠEK ŠEBEJ, CSc. (* 1947) vystudoval psychologii na FF Komenského univerzity v Bratislavě, poté působil jako vědecký pracovník v ústavech SAV; v letech 1980–89 přednášel na bratislavské univerzitě. Publicista, zakladatel karate na Slovensku a bývalý trenér československé reprezentace. V letech 1990–92 člen předsednictva SAV, poslanec Sněmovny národů FS (za VPN, později ODÚ) a předseda jejího zahraničního výboru. V současné době působí jako prezident Společnosti makroekonomických a sociálních analýz a přednáší na univerzitě v Trnavě. V posledních volbách kandidoval za KDH jako nezávislý. Patří k nejvýraznějším postavám občanské pravice na Slovensku.

Je podle vás dnešní Slovensko demokratickou zemí?

Slovenská politická elita se sice chová a myslí jako bolševická nomenklatura, její legitimita však vznikla v demokratických volbách a pohybuje se v právním prostředí. Slovensko je vážně ohrožený, ale ještě demokratický stát. Je ovšem otázkou, co z právního, demokratického prostředí Mečiarovu vládu přežije. HZDS a SNS v sobě nosí obraz státu, který je možné realizovat jen přes mrtvolu občanské společnosti.

Existuje tedy možnost nastolení otevřené diktatury?

Politický styl, psychologie vůdců vládní koalice a jejich skutky naznačují, že ti lidé mají k diktatuře sklony. Postupně sahají na občanské svobody a lze jen těžko odhadnout, kam až budou mít kuráž jít. Na druhou stranu nelze odhadnout ani to,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte