Doslova nabito událostmi bylo uplynulých čtrnáct dní na kapitálovém trhu: Burza předminulý týden změnila režim obchodování, minulý týden oznámily harvardské fondy odprodej významných balíků akcií šesti českých podniků, rozzuřil se boj o kontrolu nad velkými privatizačními fondy. Všechny tyto události mají souvislost s tím, čemu se dnes říká třetí vlna privatizace.

Pod tímto pojmem se skrývá spontánní proces, kdy se akcie drobných akcionářů přesouvají do rukou velkých investorů. Na této skutečnosti není nic nekalého. Kuponová privatizace vytvořila zcela neobvyklou a zároveň nepružnou vlastnickou strukturu. Odborníci proto předpokládali, že většina občanů své akcie dříve nebo později prodá. Problém je v tom, že drobní akcionáři se u nás stávají doslova lovnou zvěří. Ten, kdo se rozhodne nakoupit rozhodující balík akcií, se v České republice nemusí zabývat oznamováním tohoto záměru, jak je zvykem v kultivovaných zemích. Ve většině států, kde si drobných investorů a jejich rodinných úspor váží, navíc existuje povinnost odkoupit za tržní cenu akcie malých vlastníků. U nás investor postupuje obvykle podle jiného scénáře: srazí kurz akcií na kapitálovém trhu, což na pražské burze není problém, a pak za o něco vyšší cenu vykupuje cenné papíry od fondů a malých akcionářů až do doby, než získá majoritní podíl na firmě. Jelikož neexistuje žádný způsob ochrany informací, disponuje nakupující většinou podrobným seznamem akcionářů, kterým pak rovnou posílá smlouvy o koupi…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte