Reklama
 
47.jpg

1995/47

Koupit vydání
46.jpg Vydání 13.–20. 11. 1995 48.jpg Vydání 27. 11. – 4. 12. 1995
Zahraničí
Bitva nejen o rozpočet René Jakl Minulé pondělí prezident Bill Clinton vetoval zákon HR-2586 - rozpočtové opatření, které by americké vládě umožnilo půjčit si peníze a platit své dluhy. Týž den večer vetoval i další Kongresem připravené provizorium na prozatímní fungování vlády. Výsledek se dostavil rychle. Generalissimus a král Vít Urban Dvacátého listopadu 1975, přesně před dvaceti lety, zemřel šéf tehdejšího Španělského státu, generalissimus Francisco Franco Bahamonde (* 1892). Evropská politika neexistuje, Maciej Szymanowski V létě 1992 začala OSN hledat mezinárodně uznávaného politika, který by zmapoval stav dodržování lidských práv v bývalé Jugoslávii. Volba padla na bývalého polského premiéra - prvního nekomunistického - Tadeusze Mazowieckého. Jak na nigerijské generály Petr Zídek Desátého listopadu před polednem byli v nigerijském přístavu Port Harcourt oběšeni spisovatel Ken Saro-Wiwa a osm dalších aktivistů Hnutí za přežití lidu Ogoni. Poprava vyvolala šok a protesty po celém světě.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Kultura
Anděl z Malé Strany Tereza Brdečková Současnou českou prózu zachvátila vlna egocentrismu. Ve světové literatuře je dodnes obvyklé vyprávět příběh, který s autorem aspoň na první pohled nemá nic společného. Většina současných českých spisovatelů se však už ani nepokouší předstírat, že jejich hrdina je někdo jiný, a ve svých knihách mluví rovnou o svém osobním životě. Cizinci Kristina Žantovská Celkem třináct představení, pět zahraničních a sedm domácích, tvořilo letošní 3. ročník mezinárodního divadelního festivalu v Plzni (od 2. do 5. 11.). Pořadateli byly opět Ministerstvo kultury a město Plzeň za finanční podpory a organizační pomoci celé řady domácích i zahraničních institucí i jednotlivců.
Civilizace
Vraždění podle zákona Richard Glazar Nedávno jsme si připomněli 60. výročí vydání rasových tzv. norimberských zákonů, které odstartovaly největší genocidu v lidských dějinách. Tato masová vražda je v řadě ohledů ojedinělá. Svým rozsahem a podobou. Genocida Jiřina Šiklová Latinské slovo genocidum je termín novodobý, alespoň po právní stránce: že to má být mezinárodně stíhaný zločin, na tom se Spojené národy dohodly teprve roku 1951, kdy byla přijata "Unated Nations Convention of Genocide" (UNGC).
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Uběhlo šest let od pádu tuzemského komunistického režimu. Karosa Vysoké Mýto zvítězila v soutěži na dodávku autobusů pro mongolský Ulánbátar. Lékaři přerušili stávku za vyšší platy lékařů. Neznámý pachatel ukradl na dole Bílina čtvrt kilometru měděného drátu.
Ekonomika
Hospodářská politika je nesmysl Mojmír Hampl Názory žáků, které vycházejí z tezí "otců-učitelů", bývají často mnohem radikálnější a nesmlouvavější než myšlenky a postoje jejich profesorů. Nejinak je tomu i s letošním laureátem Nobelovy ceny za ekonomii Robertem E. Lucasem.
Domov
Libkovické memento Petr Třešňák Libkovice sice už před dvěma lety zmizely z mapy severních Čech a základy zbouraných domů, o které kdysi mladí ekologové urputně bojovali, zarůstá tráva, Hnutí DUHA si ale z nerovného zápasu s Doly Hlubina odnáší alespoň symbolickou trofej: Mostecká uhelná společnost mu za jednu korunu pronajala místní polorozbořený kostel sv. Michaela. Vzhůru do Anglie Tomáš Němeček Předseda Českomoravského fotbalového svazu František Chvalovský může mít v těchto dnech hned dvojí radost. Nejenže postup reprezentace na mistrovství Evropy v Anglii vynese svazu odhadem zisk až 40 milionů korun, ale policie navíc brzy odloží vyšetřování úplatků ve fotbalové první lize. Žena katolickým knězem Petr Holub Jedenáctipatrový panelák v Brně-Židenicích se od minulého týdne těší zájmu reportérů z celého světa. Obléhají dveře nenápadné pětašedesátileté dámy s jedinou otázkou: "Byla jste vysvěcena na římskokatolického kněze?" Úředníkům se musí lhát Martin Kontra Pět let poté, kdy komunistické rozhlasové matadory vyděsila první česká pirátská rozhlasová stanice (pražské Rádio Stalin), je čím dál patrnější, že tehdejší pionýři soukromého vysílání udělali chybu: přistoupili na pravidla hry, zlegalizovali svou činnost a založili dnešní Rádio 1.
Komentáře
Mnoho povyku pro kus papíru Teodor Marjanovič Začátkem minulého týdne vzbudila rozruch dohoda o východní Slavonii, posledním chorvatském území obsazeném Srby, kterou uzavřeli zástupci Záhřebu a slavonských Srbů. Major Klaus se ujal velení Jaroslav Spurný České ministerstvo obrany prohrálo minulý týden svou první válku. Dost ostudně: premiér Václav Klaus vyčinil nejvyšším úředníkům rezortu jako malým klukům. Vše se odehrálo na pravidelné schůzce ekonomických ministrů, kteří odmítli finanční požadavky armády na příštích deset let. Odkaz Nikoly Šuhaje Petr Zídek Před padesáti lety - 22. listopadu 1945 - ratifikovalo československé prozatímní Národní shromáždění jednomyslně smlouvu mezi tehdejší ČR a Sovětským svazem o Podkarpatské Rusi. Přerozdělování à la Zieleniec Jan Macháček Na seriózního politika netypický příspěvek k již zahájené neoficiální předvolební kampani přidal minulý týden místopředseda ODS a ministr zahraničí Josef Zieleniec.
Téma
Bomba pod Chemapolem Jaroslav Spurný Od výbuchu nastražené bomby, která na kusy roztrhala automobil i tělo zlínského podnikatele Miroslava Kovaříka, uplynulo přesně půl roku. Vyšetřovatelé za tu dobu nasbírali horu výpovědí a svědectví, samotná vražda je však stejně nejasná jako na počátku.
Rozhovory
Turistika je průmysl Jana Šmídová VÁCLAV FISCHER (* 1954) patří k nejúspěšnějším Čechům své generace. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, v den své promoce legálně emigroval (měl vystěhovalecký pas a německou manželku). O dva roky později, roku 1980, založil v Německu cestovní kancelář Fischer Reisen.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte