Reklama
 
48.jpg

1995/48

Koupit vydání
47.jpg Vydání 20.–27. 11. 1995 49.jpg Vydání 4.–11. 12. 1995
Zahraničí
Jak silný je Kuomintang Jiří Svítek V Čínské republice na Tchaj-wanu, jak se oficiálně nazývá nekomunistická Čína, začíná čtyřměsíční období, v němž voliči rozhodnou o další orientaci ostrova. Tuto sobotu proběhnou parlamentní volby a 23. března 1996 volby prezidenta republiky. Výjimečnost je ta tam Vladimír Janecký Nekonečně ambiciózní Egypt se v posledních měsících dostává do obtížné vnitropolitické situace. Oddechu se mu nedostává ani na zahraniční scéně. V regionální diplomacii ho začíná z centra dění vytlačovat osa Izrael - Jordánsko. Kudy poteče černé zlato Radek Palata Ázerbájdžán a Gruzii, kde nedávno krátce po sobě proběhly prezidentské a parlamentní volby, povedou v příštích letech s požehnáním občanů dva z největších postkomunistů politické scény bývalého Sovětského svazu. Tvrdý muž v akci Vladimír Janecký Izraelským ministrem obrany byl jmenován generál EHUD BARAK - namísto zavražděného premiéra Rabina, za něhož byly obě funkce spojeny. Tento krok překvapil jen málo pozorovatelů. Most do solárního věku Vladimír Rajdl Mannheimský sjezd Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) vstoupil do politických dějin našich západních sousedů. Čím? Alespoň na čas vyvrátil starou poučku o tom, že mluviti stříbro, mlčeti zlato.
Kultura
Veletrh WOMEX v Bruselu: krach, nebo sláva? Petr Dorůžka Za několik týdnů, 21. ledna 1996, začíná ve festivalovém paláci ve středomořském Cannes 30. ročník hudebního veletrhu MIDEM; obchoduje se tu s rockem, vážnou hudbou a se vším dalším, co dnes vychází na zvukových nosičích. Chasidské příběhy Josef Moucha Slovníky vystačí s kulatými čísly, a tak se dočteme, že genocida evropských Židů si za 2. světové války vybrala šest milionů obětí. Do 7. ledna je na Pražském hradě vystaven fotografický dokument, který vznikal právě proto, aby trvale upomínal na velkou část židovského národa, žijícího v diaspoře střední a východní Evropy.
Dopisy
Dopisy Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Za školu se bude platit Jaroslav Flegr Česko obchází strašidlo. Strašidlo nového vysokoškolského zákona. Zatímco to, které kdysi obcházelo Evropu, budilo obavu a respekt, jeho mladší kolega obchází v tichosti a budí spíše rozpaky.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Na Staroměstském náměstí v Praze byl s předstihem vztyčen vánoční Strom republiky. Záplavy sněhu odřízly od světa řadu vesnic v Krkonoších. Několik desítek osob si v před Hlávkovou kolejí v Praze připomnělo šestapadesáté výročí smrti Jana Opletala.
Rozhovory
Bude to těžký boj Jan Macháček Rozhovor s ekonomem Zdeňkem Bakalou.
Téma
Žádáme okamžitý blahobyt Petr Holub Budoucnost mladé české demokracie zajistí jenom silná střední třída, vtloukají nám neustále do hlavy představitelé politických stran. Není divu. Občany podle definice středního stavu - zámožné, vzdělané a loajální - by si přála každá vláda.
Komentáře
Na zdravotním poli příměří před bitvou Petr Holub Jemný deštík po bouři připomínaly zdravotnické události posledních tří týdnů. Občany, polekané dramatickým vyhlášením stávky lékařů, uklidnil její mírný, administrativní průběh. Až do dna Peter Schutz Za čtrnáct dnů tomu bude rok, co se za škodolibé radosti současné slovenské opozice ujala moci třetí Mečiarova vláda. Jak bude po válce Zbyněk Petráček Válka v Bosně končí. Tak alespoň zněly novinové titulky, jež minulou středu oběhly svět - poté, co předchozí den podepsali tři prezidenti v americkém Daytonu dohodu o míru na Balkáně. A co teď? Jedna země, dvě společnosti Maciej Szymanowski Střetnou-li se v prezidentských volbách bezprostředně dva kandidáti, hlasy se většinou dělí zhruba půl na půl. Z tohoto hlediska není výsledek posledních voleb v Polsku nijak neobvyklý.
Ekonomika
Ministr financí Kočárník polemizuje s Respektem Ivan Kočárník Osmého října a 20. listopadu tohoto roku jste uveřejnili články Jana Macháčka, které zpochybňovaly uskutečňování záměru vlády v omezování státních zásahů do ekonomiky. Vytloukání klínu klínem Jan Macháček Respekt samozřejmě vítá, že se místopředseda vlády nakonec rozhodl zareagovat na naše odhady a výpočty. K jeho textu je však třeba doplnit několik poznámek. Pro přesné pochopení diskutovaného problému pak doporučujeme znovu si nalistovat zmíněný text.
Domov
Když máš na auto, tak hezky čekej Iva Tůmová V mrazivém šeru trpělivě podupává několik desítek lidí. Konec fronty se stále prodlužuje, vytrvalci v předních liniích už jsou promrzlí na kost. Přešlapují tu už od noční tmy, oproti ostatním ale mají jistotu, že za půl hodiny, až se dveře konečně otevřou, získají nízká pořadová čísla a jejich věc bude dříve vyřízena. Dáme Romům lekci Jindřich Šídlo Z Písku se v minulých dnech rozletěla dobrá zpráva pro všechny zdejší rasisty: kdo si chce v Čechách zabít Roma, zákonů se příliš bát nemusí. Dostatečnou ochranou je vyholená lebka, šátek přes nos, parta spolubojovníků a strach, který spolehlivě zavírá ústa všem případným svědkům. Bílé pláště nahánějí hrůzu Martin Kontra Obava, že se v Česku může ocitnout bez práce byť jediný doktor, je zřejmě planá. O nutnosti snížit jejich stav sice hovoří ministerstvo, zdravotní pojišťovny a teoreticky ji připouštějí i sami lékaři, tyto názory ale ztrácejí tváří v tvář realitě svou razanci. Kdo z vás je zbytečný? Tomáš Němeček Na kterémkoli českém ministerstvu lze kdykoli bez potíží vyhodit každého dvacátého úředníka. To není další Parkinsonův zákon o fungování byrokracie, ale nejstručnější možné shrnutí výsledků premiérovy akce na "zeštíhlení státní správy" z letošního 12. září. Samopaly pro Bosnu zůstaly v Podsedicích Marek Švehla Pro zastupitelstvo severočeské vsi Podsedice skončila bosenská válka příliš brzy. Vzhledem k podpisu mírové smlouvy totiž podsedická radnice nestačila uskutečnit svůj plán "Zbraně pro Bosnu", který svého času vzbudil na domácí scéně téměř senzaci.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte