V Čínské republice na Tchaj-wanu, jak se oficiálně nazývá nekomunistická Čína, začíná čtyřměsíční období, v němž voliči rozhodnou o další orientaci ostrova. Tuto sobotu proběhnou parlamentní volby a 23. března 1996 volby prezidenta republiky.
Nekonečně ambiciózní Egypt se v posledních měsících dostává do obtížné vnitropolitické situace. Oddechu se mu nedostává ani na zahraniční scéně. V regionální diplomacii ho začíná z centra dění vytlačovat osa Izrael - Jordánsko.
Ázerbájdžán a Gruzii, kde nedávno krátce po sobě proběhly prezidentské a parlamentní volby, povedou v příštích letech s požehnáním občanů dva z největších postkomunistů politické scény bývalého Sovětského svazu.
Izraelským ministrem obrany byl jmenován generál EHUD BARAK - namísto zavražděného premiéra Rabina, za něhož byly obě funkce spojeny. Tento krok překvapil jen málo pozorovatelů.
Mannheimský sjezd Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) vstoupil do politických dějin našich západních sousedů. Čím? Alespoň na čas vyvrátil starou poučku o tom, že mluviti stříbro, mlčeti zlato.
Za několik týdnů, 21. ledna 1996, začíná ve festivalovém paláci ve středomořském Cannes 30. ročník hudebního veletrhu MIDEM; obchoduje se tu s rockem, vážnou hudbou a se vším dalším, co dnes vychází na zvukových nosičích.
Slovníky vystačí s kulatými čísly, a tak se dočteme, že genocida evropských Židů si za 2. světové války vybrala šest milionů obětí. Do 7. ledna je na Pražském hradě vystaven fotografický dokument, který vznikal právě proto, aby trvale upomínal na velkou část židovského národa, žijícího v diaspoře střední a východní Evropy.
Jemný deštík po bouři připomínaly zdravotnické události posledních tří týdnů. Občany, polekané dramatickým vyhlášením stávky lékařů, uklidnil její mírný, administrativní průběh.
Za čtrnáct dnů tomu bude rok, co se za škodolibé radosti současné slovenské opozice ujala moci třetí Mečiarova vláda.
Válka v Bosně končí. Tak alespoň zněly novinové titulky, jež minulou středu oběhly svět - poté, co předchozí den podepsali tři prezidenti v americkém Daytonu dohodu o míru na Balkáně. A co teď?
Střetnou-li se v prezidentských volbách bezprostředně dva kandidáti, hlasy se většinou dělí zhruba půl na půl. Z tohoto hlediska není výsledek posledních voleb v Polsku nijak neobvyklý.
Osmého října a 20. listopadu tohoto roku jste uveřejnili články Jana Macháčka, které zpochybňovaly uskutečňování záměru vlády v omezování státních zásahů do ekonomiky.
Respekt samozřejmě vítá, že se místopředseda vlády nakonec rozhodl zareagovat na naše odhady a výpočty. K jeho textu je však třeba doplnit několik poznámek. Pro přesné pochopení diskutovaného problému pak doporučujeme znovu si nalistovat zmíněný text.
V mrazivém šeru trpělivě podupává několik desítek lidí. Konec fronty se stále prodlužuje, vytrvalci v předních liniích už jsou promrzlí na kost. Přešlapují tu už od noční tmy, oproti ostatním ale mají jistotu, že za půl hodiny, až se dveře konečně otevřou, získají nízká pořadová čísla a jejich věc bude dříve vyřízena.
Z Písku se v minulých dnech rozletěla dobrá zpráva pro všechny zdejší rasisty: kdo si chce v Čechách zabít Roma, zákonů se příliš bát nemusí. Dostatečnou ochranou je vyholená lebka, šátek přes nos, parta spolubojovníků a strach, který spolehlivě zavírá ústa všem případným svědkům.
Obava, že se v Česku může ocitnout bez práce byť jediný doktor, je zřejmě planá. O nutnosti snížit jejich stav sice hovoří ministerstvo, zdravotní pojišťovny a teoreticky ji připouštějí i sami lékaři, tyto názory ale ztrácejí tváří v tvář realitě svou razanci.
Na kterémkoli českém ministerstvu lze kdykoli bez potíží vyhodit každého dvacátého úředníka. To není další Parkinsonův zákon o fungování byrokracie, ale nejstručnější možné shrnutí výsledků premiérovy akce na "zeštíhlení státní správy" z letošního 12. září.
Pro zastupitelstvo severočeské vsi Podsedice skončila bosenská válka příliš brzy. Vzhledem k podpisu mírové smlouvy totiž podsedická radnice nestačila uskutečnit svůj plán "Zbraně pro Bosnu", který svého času vzbudil na domácí scéně téměř senzaci.