Reklama
 
49.jpg

1995/49

Koupit vydání
48.jpg Vydání 27. 11. – 4. 12. 1995 50.jpg Vydání 11.–18. 12. 1995
Ekonomika
Dolů, a zase trochu nahoru Oldřich Babický Houpačku trochu nelogicky uvedenou do pohybu připomínají v posledních týdnech ceny na pražské burze. Index PX 50, který byl začátkem října v dobré formě, postupně ztrácel svou kondici a od listopadu jako by o sebe přestal dbát vůbec. K čemu slouží OECD Jaroslav Schiffert Geneze Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jejímiž členy jsme se stali minulé úterý, sahá až ke známému Marshallovu plánu. Ten měl, jak známo, formou dodávek zboží a půjček na financování veřejných investičních programů přispět ke stabilizaci válkou rozvrácených evropských ekonomik.
Rozhovory
Na vojně jsem si zkazil oči Jaroslav Spurný, Zbyněk Petráček Rozhovor s Petrem Nečasem o armádě.
Domov
Dokonalý zločin na Ústecku Tomáš Němeček S okamžitou platností zakázal 1. prosince předseda výkonného výboru Pozemkového fondu Karel Mach (KDU-ČSL) vydávat restituentům jakékoli pozemky. Důvod je jednoduchý: tento muž, pod nějž spadá správa veškeré státní půdy, už neví, jak jinak svým podřízeným na okresech zabránit v kšeftování s parcelami. Malý soukromý Černobyl Marek Švehla Tuto středu dostane vláda na stůl zprávu Mezirezortní radonové komise. Boj proti radioaktivnímu zamoření domů a pitné vody v řadě českých měst, ohlášený už Pithartovým kabinetem, vyvolal mezi zdejšími občany velké vzrušení hned na počátku devadesátých let. Jak Petra Buzková o radost přišla Marek Švehla Minulý pátek zažil náš uznávaný ekonom Josef Kotrba krušné chvíle. Zatímco jeho manželka Petra Buzková pobývala služebně v Paříži, rozhodl se na poslední chvíli zrušit plánovanou pondělní oslavu jejích třicátých narozenin, na kterou se oba pečlivě připravovali. Nechci slevu zadarmo Martin Kontra Půl roku poté, co Ministerstvo financí (MF) legalizovalo dvojnásobné ceny pro cizince, začali jeho úředníci pracovat na podobném rozdělení i uvnitř tuzemského obyvatelstva. Měřítkem rozdílného účtu v tomto případě nemá být pas, ale byt.
Komentáře
Politici dluží vědcům odpověď Petr Holub Před "nevratným zničením hodnot", které zosobňuje Akademie věd, varuje sněm této elitní výzkumné instituce. Krok směrem na Západ Jan Macháček Necelé dva roky po podání přihlášky se Česká republika minulý týden stala členem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. České diplomacii a vyjednavačům z Ministerstva financí i České národní banky se tak podařil opravdový husarský kousek. Kde zůstali experti Zbyněk Petráček Dvě témata, týkající se naší bezpečnosti, proběhla v minulém týdnu tiskem. Vláda schválila účast české jednotky na mírové operaci v Bosně, a to účast nikoliv jen symbolickou.
Zahraničí
Směrem na jih Vladimír Janecký Ani ne deset kilometrů od centra Káhiry leží chudinská čtvrť Imbaba. Železniční tratí a zdí je oddělena od bohaté rezidenční oblasti Muhandesín. V roce 1992, když Egypt a jeho metropoli zachvátila vlna teroristických útoků, obsadilo Imbabu 20 000 vojáků posílených desítkami obrněných transportérů. Novinářská střelba od boku Tomáš Klvaňa Televizní kultura rychlých sloganů, jimiž po sobě političtí odpůrci v USA střílejí od boku, nesvědčí zvažování viny, neviny a politické odpovědnosti aktérů veřejné scény. Zajímavá je v této souvislosti rozprava o knize bývalého ministra obrany McNamary, jež přinesla jak rychlokvašené soudy, tak argumentovaná obvinění. O šest desetin procenta Emílie Harantová Model klasické rodiny se v Irsku po staletí neměnil: sedřená matka s hejnem dětí jako stupínky, která o sobotách vysedává do noci u krbu, aby byla vzhůru, až se manžel s již dospělými syny vrátí z hospody. To hlavní teprve čeká Tomáš Kulka, Michaela Kratochvílová Od Rabinovy smrti uplynul již měsíc, ale otázky o pozadí a nepřímé zodpovědnosti za první politickou vraždu v historii Státu Izrael nadále zůstávají předmětem ostrých střetů mezi levicí a pravicí.
Téma
Film u konce s dechem Tereza Brdečková Před sto lety, přesně 28. prosince, se v Indické kavárně na bulváru Kapucínů v Paříži poprvé promítalo před platícím obecenstvem. Lyonský fotograf a továrník Louis Lumiere a jeho bratr Auguste předvedli snímek vlaku, najíždějícího přímo do tváře ječícího publika.
Kultura
Praha Franzi Werfelovi rozumí Marie Reslová Vinohradské divadlo je plné do posledního místa. V popředí scény podsaditý muž na zemi rozkládá vojenskou mapu a pokorně žádá muže v uniformě:"Ukažte nám, kde stojí armády..." Fešácký plukovník se nenamáhá ovládnout svou prchlivost: "Situace je takováhle!" - kopne vztekle do mapy. Jdi a více nehřeš Michael Žantovský Když se zhruba před třemi lety odehrával skandální rozvod Woodyho Allena s herečkou Miou Farrowovou, pochybovali mnozí ti, které více zajímalo Allenovo dílo než pikantérie jeho soukromí, zda bude ještě další práce schopen. Zábava a poučení Helena Kanyar-Becker Franz Werfel byl nejen velice plodný básník, prozaik, dramatik a esejista. Jeho dílo a pestré osudy jsou také vděčným objektem germanistického bádání a publicistiky.
Civilizace
Dvě dobré zprávy Ivan Boháček Málokterý vědecký objev způsobí takový rozruch jako objevy, za které dostali letos Nobelovu cenu za chemii Paul Crutzen, Mario Molina a F. Sherwood Rowland a které se týkaly zeslabení ozonové vrstvy Země. Jak z toho ven Stanislav Reiniš Před nedávnem otiskly pražské noviny hrozivou zprávu o populaci České republiky. V příštích pětadvaceti letech čeká naši zemi úbytek obyvatelstva a silné populační stárnutí. Počet lidí poklesne v r. 2015 pod hranici deset milionů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Předsedové koaličních stran se opět nedohodli na termínu senátních voleb. Devítiletá holčička byla přistižena při vloupání do tabákového stánku v Pardubicích. Na silnici u Lechovic se z havarovaného kamionu vysypalo sto tisíc vajec.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte