Franz Werfel byl nejen velice plodný básník, prozaik, dramatik a esejista. Jeho dílo a pestré osudy jsou také vděčným objektem germanistického bádání a publicistiky. Životopisná studie německy píšícího Američana Petra Stephena Jungka je bezesporu nejobsáhlejší, dokumentárně nejcennější, ale také nejzábavnější Werfelovou biografií. Autor z ní předčítal v přeplněném sále Goethova institutu na konci října, kdy v Praze proběhla mezinárodní konference k 50. výročí úmrtí Franze Werfela."Werfelův životopis vyšel koncem roku 1987 a pracoval jsem na něm čtyři a půl roku. Studoval jsem v archivech, sjezdil všechna místa, kde se Werfel zdržoval a mluvil s pamětníky. Byl nejvyšší čas zaznamenat jejich výpovědi, protože z 21 svědků jich mezitím 19 zemřelo.

K Werfelovi mě přitahovalo hned několik věcí najednou. Narodil jsem se v Santa Monice, kde zemřel. Moji rodiče se s ním a jeho ženou Almou Mahlerovou stýkali. I já jsem se musel potýkat s konfliktem mezi katolicismem a židovstvím jako on. Paradoxem bylo, že jsem během své práce na Werfelově biografii do Prahy nesměl. Místo mne se probíjel pražskými úřady a archivy dr. František Kafka, kterému vděčím za obsáhlou dokumentaci. Teprve před sametovou revolucí jsem mohl v Praze natáčet film pro rakouskou a německou televizi o dalším místním rodákovi, Leo Perutzovi. O Werfelovi jsem také udělal film, který obsahuje jediný dokument, v němž tento německý Pražan mluví česky. Myslím, že by měl radost, kdyby jeho biografie vyšla…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte