Reklama
 
50.jpg

1995/50

Koupit vydání
49.jpg Vydání 4.–11. 12. 1995 51.jpg Vydání 18.–25. 12. 1995
Civilizace
Svobodný obchod je pozdní vynález Jan Macháček Následující text je zkrácenou a upravenou verzí přednášky, kterou známý britský konzervativní historik Paul Johnson přednesl před ekonomickými výbory americké sněmovny v červnu letošního roku.
Zahraničí
O labuti, štice a rakovi Dimitrij Běloševský Čím více se blíží ruské parlamentní volby, tím menší je chuť prognostiků tipovat jejich vítěze. Již nyní se množí náznaky, že absolutního, či jenom výrazného úspěchu nedosáhne ani jedna z kandidujících stran a hnutí. Rozhodně nezvítězí ruská společnost. Mezi ruskými extrémy Zdeněk Chmel Komunistická strana Ruské federace má před volbami relativně nejlepší vyhlídky. Už proto bychom měli znát její program. Týká se totiž i nás, neboť ruští komunisté stále považují střední a východní Evropu za sféru svého vlivu. Vraťme se tedy k jejich III. sjezdu, který proběhl letos na jaře. Čas i odvahu máme Jaroslav Formánek Gare de Lyon patří k největším pařížským nádražím. Odjíždějí z něj nejenom expresy TGV do Alp a k Azurovému pobřeží, ale i osobní vlaky do hustě obydleného jihovýchodního předměstí metropole. Z klidných vod do rizika Johanna Possetová Obnoví se teď v Rakousku velká koalice, symbol stability této země? Nebo se namísto toho dostane do vlády populista Haider? A nebo se sociálním demokratům podaří sestavit vládu pod svým vedením? Fašisté: rozdupat černý hnus Zdeněk Chmel "Je-li ruský nacionalismus fašismem, pak jsem fašista," prohlásil Boris Mironov, bývalý ministr pro tisk ve vládě premiéra Černomyrdina, na schůzce s novináři Orenburské oblasti.
Domov
Ztratily se doklady a nadace je svobodná Tomáš Němeček V domě číslo 31 na pražském Václavském náměstí už pět let prakticky zdarma sídlí Nadace pro architekturu a stavebnictví ABF. To by nebylo nijak zvláštní: tak výhodné místo za tak výhodných podmínek získala ABF proto, že ji v listopadu 1990 založil stát. Mámivé půvaby nezávislosti Jindřich Šídlo Jsme národ grázlů, nebo zbytečně kriminalizujeme, řekl před půldruhým rokem ministr spravedlnosti Jiří Novák (ODS). Dodal, že jeho úřad "intenzivně pracuje" na podrobném analytickém materiálu, který by mu měl na tento problém dát odpověď a zároveň vytyčit mantinely trestní politiky státu. V Ústí si republiku rozvrátit nedají Jindřich Šídlo Radnice jednoho z obvodů Ústí nad Labem se minulý týden rozhodla dát svým voličům jednoznačně najevo, že jejich klid a bezpečí hodlá bránit za všech okolností. Obyvatelé čtvrti Ústí-město by měli být napříště ušetřeni i nevhodných verbálních projevů. Počkejte na operačním stole Martin Kontra "Při současných platech budou mít o studium medicíny zájem pouze lidé druhé kategorie," upozornil před časem místopředseda České lékařské komory MUDr. Miroslav Čerbák. Jeho varování je neúplné. Jak Petra Buzková o radost nepřišla Marek Švehla V minulém čísle Respektu jsme v článku Jak Petra Buzková o radost přišla informovali o přípravách oslavy třicátých narozenin poslankyně ČSSD Petry Buzkové.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Čechy a Moravu zachvátila epidemie chřipky typu A. Děti navštívil Mikuláš. Svobodní demokraté se sloučili s národními socialisty. Ministerstvo životního prostředí nepovolilo odstřel volně žijících vlků v Beskydech.
Rozhovory
Mezi Evropou a Asií Jitka Šestáková Rozhovor s Milanem Haunerem.
Kultura
Cesty pana Praga Martin Ryšavý Když byl Vlastimil Třešňák v roce 1979 donucen státní bezpečností opustit jakožto režimu nepohodlná osoba Československo, přibyl k řadě romantických rysů jeho osobnosti ještě úděl vyhnance. Saka z druhé ruky Kristina Žantovská "V naší demokratické společnosti si může každý zvolit, jestli bude vypadat jako elegán, nebo idiot." Konferenciér večera - módní přehlídky "Fešnšou ze seknhendu" David Vávra touto větou předvádění ukončil a zároveň pojmenoval.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
O Motoinvest se zajímá policie Jan Macháček, Jaroslav Spurný Některými aktivitami proslavených otců "třetí vlny kuponové privatizace" se začala zabývat policie. Zdá se totiž, že za jejich úspěchem nemusí stát jenom chytrý nápad a podnikatelská dravost.
Komentáře
Evropský Zeman Jan Macháček Předminulý týden jsme mezi sociální demokracií a ODS, respektive mezi Klausem a Zemanem, byli svědky další ideové přestřelky. Ostrá slova padala z obou stran a naši "nízkou politickou kulturu" kritizoval i prezident Havel. Když politika vítězí nad rozumem Marie Bergmannová Tento pátek (15. prosince) by do Prahy mělo přiletět speciální letadlo slovenského premiéra Mečiara. Mělo by přivézt deset gotických obrazů a výměnou odvézt bojnický oltář. Místo otevřenosti počítání mrtvol Bohumil Doležal Už někdy od jara probíhají na různých úrovních česko-německé rozhovory o společném prohlášení, které by mělo uzavřít obtížné problémy minulosti. O jejich průběhu se české veřejnosti dostává zpráv méně než skromných a více než dvojznačných.
Ekonomika
Rozevřené nůžky Marek Loužek Když začaly být před rokem zveřejňovány první informace o vznikajícím deficitu v zahraničním obchodě, mnozí věřili, že jde pouze o dočasný jev. Poslední čísla Českého statistického úřadu však hovoří jasně: nůžky mezi vývozy a dovozy se i nadále rozevírají.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte