Reklama
 
51.jpg

1995/51

Koupit vydání
50.jpg Vydání 11.–18. 12. 1995 52.jpg Vydání 27. 12. 1995 – 3. 1. 1996
Kultura
Setkání po čtyřech stoletích Jiří Pechar Rok 1572 je ve francouzské historii datem spjatým s dramatem svatobartolomějské noci, při níž v Paříži zahynulo více než tři tisíce hugenotů. Téhož roku začíná vznikat dílo, které se mělo stát jedním z nejvýraznějších projevů francouzského ducha: Eseje Michela de Montaigne. Kdo by se bál Richarda Meiera? Kristina Žantovská Příjezd amerického architekta Richarda Meiera do Čech rozdělil obec našich architektů na dva tábory. Jedni se radovali, že k nám našel téměř po dvaceti letech zase cestu, druzí neskrývali obavy z téhož. Na jeho přednášce, pořádané 4. prosince v Míčovně Pražského hradu, se sešli všichni.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V Brně se konal celosvětový sjezd vyznavačů mimozemských civilizací. Na všech českých školách vypukly chřipkové prázdniny. Vláda schválila návrh zákona o odtajnění svazků bývalé StB. Po výhrůžce bombovým atentátem bylo v Praze na tři hodiny vyklizeno sídlo Českomoravské komory odborových svazů.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Zahraničí
Svědomí Číny Martin Hála Wej Ťing-šeng se narodil v Pekingu (1950) v rodině relativně vysoce postavených komunistických kádrů. Jeho otec pracoval na ministerstvu zahraničí, znal se s celou řadou osobností z nejvyššího stranického vedení, a dokonce prý doučoval Mao Ce-tungova nejstaršího syna, Mao An-jinga (Mao Anying), klasické čínštině. Pančenlama versus pančenlama Alexandr Neumann Není obvyklé, aby kterákoli z českých televizních stanic přinášela informace o politickém dění v Tibetu. Před nedávnem se tak stalo - po bezprecedentnímu kroku Pekingem řízených čínských úřadů autonomní oblasti ČLR, nesoucí název po dnes zjevně nesvobodné vlasti dalajlamově. Nem értem Maciej Szymanowski Slováci a Maďaři žili po staletí v symbióze. Emancipační snahy Slováků sice časem způsobily růst napětí mezi oběma národy, avšak o otevřeném konfliktu lze mluvit až od druhé poloviny devatenáctého století. Rozdmýchal jej zákon o národnostech přijatý maďarským parlamentem roku 1868, který přešel do dějin pod názvem maďarizační zákon. Je čas přejít do ofenzivy, Maciej Szymanowski Už několik měsíců se slovenský parlament zdráhá ratifikovat základní smlouvu s Maďarskem, uzavřenou letos v březnu v Paříži.
Domov
Pryč od ministerstva Jindřich Šídlo Místo všeobecně vážených, a především nezávislých osobností se z našich soudců by se měli stát úředníčci sevření neustálým tlakem výkonné moci. V takové situaci není pak jasné, kdo vlastně nese za soudnictví odpovědnost. Rázně proti zákazníkům Martin Kontra Počátkem roku začala Všeobecná zdravotní pojišťovna vypovídat smlouvy některým lékařům. Po dohodě s ministrem Rubášem propadli sítem především doktoři, kteří opakovaně neoprávněně účtovali body, nebo si chtěli soukromou praxí přilepšit k výdělku z nemocnice. Kdo koho udával Jaroslav Spurný Možná na sklonku příštího roku, ale spíše až v roce 1997 se konečně dozvíme, jaké informace o nás shromáždila Státní bezpečnost. Podle posledních průzkumů IVVM to ale dnes zajímá pouhých šest procent dospělé populace. Na Kladně jde do tuhého Tomáš Němeček Zcela nečekaně navrhl 6. prosince na jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Jindřich Vodička zařadit nový bod: situace v Poldi Kladno.
Komentáře
Až dojde na gadže Jindřich Šídlo Rozsudek, který minulý týden vynesl Krajský soud v Brně nad vrahy Tibora Berkiho, znovu o něco prohloubil propast mezi státem a jeho justicí. Déja vu v Pekingu Martin Hála Třináctého prosince byl v Pekingu odsouzen veterán čínského demokratického hnutí Wej Ťing-šeng (Wei Jingsheng). Trest zněl 14 let vězení a další tři roky ztráty občanských práv za pokus o svržení vlády, ilegální finanční transakce, podporu hnutí za nezávislost Tibetu... Mír podle daytonských lhůt Zbyněk Petráček Můžeme říci, že ve čtvrtek 14. prosince 1995 skončila třetí balkánská válka. Pařížský podpis mírové dohody z amerického Daytonu sice neznamená, že by se již v roce 1997 nemohly boje znovu rozhořet, ale to už by šlo o čtvrtou balkánskou válku. Lékaři po bitvě Petr Holub Sjezd lékařské komory ukončil 10. prosince dvouměsíční vojnu mezi doktory a vládou. Výsledek? Padl ministr Rubáš i jeho první náměstek Typolt, a lékaři získali navíc dvě miliardy z rozpočtu.
Téma
Ruští mafiáni v Praze Jindřich Šídlo, Jaroslav Spurný Není to tak dávno - sotva čtyři týdny -, co se řada zdejších občanů mohla na vlastní oči přesvědčit o průběhu pracovních schůzek ruské mafie. Osmnáctého listopadu se na dálničním odpočívadle u Průhonic sešli zástupci dvou znepřátelených týmů.
Rozhovory
Nejvíc proher máme kvůli vlastní neschopnosti Tomáš Němeček Rozhovor s Richardem Falberem.
Ekonomika
Natural za 19,70 Kč, Super za 20,10 Kč Jaroslav Schiffert Když Poslanecká sněmovna před prázdninami přijala balík daňových novel, zdůrazňoval se jejich liberální duch. Zavedla se možnost odpisu nedobytných pohledávek, klesla sazba daně z příjmu, snížily se sazby DPH, a naopak vzrostla spotřební daň u cigaret a některých vín. Začaly burzovní prázdniny Ondřej Vojtěch Minulý pátek proběhly na pražské burze poslední letošní obchody. V průběhu svátků se bude burza stěhovat do nových prostor v Holan centru, kde bude zároveň sídlit Středisko cenných papírů.
Civilizace
Hamletova redukce Antonín Kosík Ne, teď už vážně. Proč vlastně žít? Počasí je ohavné, život ztrpčuje vlezlá zima a neustávající déšť. Noviny obsahují jen předpovědi, návody a reklamy. To, co vidíme odpoledne na vlastní oči, zabaví cenzura jménem informace.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte