Reklama
 
52.jpg

1995/52

Koupit vydání
51.jpg Vydání 18.–25. 12. 1995 01.jpg Vydání 2.–9. 1. 1996
Kultura
Sám proti ďáblovi Milena Bartlová Rok 1995 byl v rámci "Desetiletí duchovní obnovy národa" českých katolíků připsán patronátu sv. Prokopa, poustevníka a zakladatele kláštera na Sázavě. Homolová, Redl a tkalcovský stav Jan Sobotka Pod prostým titulem "Slovenské balady" vychází třetí album Zuzany Homolové, slovenské zpěvačky, jejíž začátky byly spojené především s písničkářským sdružením Šafrán.
Zahraničí
Opět jde o Golany Alžběta Hévrová Šimon Peres, nový izraelský premiér, má velmi naspěch. Záleží mu na tom, aby se rychle zbavil problému Golanských výšin. Ty překážejí jeho grandióznímu plánu - pod svým řízením přeměnit celý Blízký východ v jakousi politickou a ekonomickou idylu věčného míru a blahobytu. Pomalé krůčky nespasí Ivana Pečenková Loni v létě zažil Fidel Castro masový exodus Kubánců směrem k Floridě. Tisíce nespokojených a zoufalých ostrovanů prchaly na podomácku vyrobených bárkách pryč z bídy. Letos se Castro poprvé po šestnácti letech procházel New Yorkem. Atentát na obrazovce Tomáš Kulka, Michaela Kratochvílová Minulé úterý kolem půl osmé večer se začaly jeruzalémské restaurace, kavárny i ulice vyprazdňovat. Všichni spěchali domů. Několik minut po začátku televizních zpráv začala jako na povel zhasínat i světla v bytech. Nashledanou příště Teodor Marjanovič Rakouské parlamentní volby (17. prosince) ukázaly, že klišé o "arcikonzervativních Rakušanech" má cosi do sebe: voliči dali hlasy vládnoucím sociálním demokratům, což v rakouských poměrech znamená, že hlasovali pro staré, dobré, byť poněkud zkostnatělé pořádky.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Sto milionů v pohybu Petr Zídek V historii lidstva docházelo často k přesunům velkého množství obyvatel na kratší či delší vzdálenosti a střet nově příchozích se starousedlíky byl vždy jedním z nejvýznamnějších civilizačních hybatelů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper U příležitosti nového osvětlení Svatovítské katedrály se nad Prahou uskutečnila velká laserová show. Padající zmrzlé stromy přerušily provoz na řadě silnic Českomoravské vysočiny. Prezident Václav Havel vyhlásil na příští rok oddělené volby do sněmovny a senátu. Začala zima.
Téma
Dálnice do přírody Petr Holub Pracovat ve městě, spát daleko od jeho ruchu, studovat na univerzitě v Anglii, odpočívat u Jaderského moře - každá činnost dnes vyžaduje speciální prostředí. Dá se to zvládnout, vzdálenost nic neznamená.
Rozhovory
Aby člověk věděl, na čem je Zoja Franklová Rozhovor s Danou Němcovou.
Ekonomika
Kdo není dost silný, přes palubu Dan Marek S blížícím se termínem zahájení mezivládní konference zemí Evropské unie, jejíž začátek je plánován na konec jara 1996, sílí diskuse kolem vytvoření Evropské monetární unie (EMU).
Komentáře
Nic nedělat a čekat Jaroslav Spurný I ti největší příznivci české armády a ministra Holáně museli o své víře v posledních měsících zapochybovat. Důvodem jsou spory o armádní zakázky. Minulý týden to pochopili i poslanci parlamentu a na doporučení Oty Fejfara (ODS) přijali usnesení, v němž žádají vládu, aby zastavila modernizaci letounu Mig-21 a tanku T-72. Kříž ve skříni Petr Holub Jaký význam pro přežití katolické víry pod komunistickým útlakem měla tajná církev a jakou kolaborace s komunisty? Na tyto - v mnohém zásadní - otázky dodnes mezi českými katolíky neexistuje obecně přijatelná odpověď. Tři vydělali, jeden prodělal Vladimír Mlynář Tiskovou konferencí ODS, na níž Václav Klaus počátkem týdne s kyselou tváří přečetl souhlasné stanovisko své strany k rozhodnutí prezidenta vyhlásit volby do Senátu na podzim příštího roku, konečně skončil jeden z nejdelších vnitrokoaličních sporů. Opět šance pro Jelcina Dimitrij Běloševský Ruské parlamentní volby ze 17. prosince vyzněly tak, že se do Státní dumy dostaly jen čtyři politické subjekty. Naplnily se tedy obavy těch, kteří požadovali přezkoumání volebního zákona a snížení pětiprocentní bariéry na pouhá 3 procenta: obávali se, že nová Duma bude nereprezentativní a ruská zákonodárná moc nefunkční.
Domov
Holáň pilně škrtal Jaroslav Spurný Vilém Holáň splnil úkol a v půli prosince odevzdal vládě přemalovaný obraz, jak by měla česká armáda vypadat za deset let. Původní koncepci mu před měsícem premiér hodil na hlavu s tím, že je sice pěkná, ale nikdo ji nedokáže zaplatit. Stůj, nebo střelím Martin Kontra Soukromý zemědělec Josef Šoltys byl mezi svými rodáky z Těškova na Rokycansku znám především pro svůj nepříliš rozumný zvyk: pokaždé, když v místní hospodě přebral, zamířil do svého auta, odjel někam za vesnici k lesu a domů se vracel střízlivý až druhý den ráno. Celníci měli v České bance 150 milionů Tomáš Němeček Pět ředitelů celních úřadů ve středních Čechách, kteří ukládali vybrané daně a cla na účet u zkrachovalé České banky, nebude nijak potrestáno. Stát sice jejich vinou ztratí desítky milionů korun, ale podle názoru nadřízených neporušili žádný předpis. Všichni kromě zrádců a zlodějů Jindřich Šídlo "Vrátit se můžete všichni, kromě zrádců a zlodějů," vzkázal bosenským uprchlíkům při své říjnové návštěvě Prahy prezident Bosny a Hercegoviny Alija Izetbegovič. Úředníkům Ministerstva vnitra, kteří se touto problematikou zabývají, prý v tu chvíli zatrnulo.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte