Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Opět jde o Golany

Šimon Peres, nový izraelský premiér, má velmi naspěch. Záleží mu na tom, aby se rychle zbavil problému Golanských výšin. Ty překážejí jeho grandióznímu plánu - pod svým řízením přeměnit celý Blízký východ v jakousi politickou a ekonomickou idylu věčného míru a blahobytu.

Šimon Peres, nový izraelský premiér, má velmi naspěch. Záleží mu na tom, aby se rychle zbavil problému Golanských výšin. Ty překážejí jeho grandióznímu plánu - pod svým řízením přeměnit celý Blízký východ v jakousi politickou a ekonomickou idylu věčného míru a blahobytu. Je třeba říci, že tento plán má plnou podporu amerického prezidenta. Také Bill Clinton, který rád hraje roli mírového prostředníka pro Izrael, má naspěch, pokud jde o izraelské územní ústupky. Škoda, že nenachází tak velkou zálibu v řešení svých domácích problémů - asi proto, že doma mu překáží republikánský Kongres.Někteří zdejší analytici se domnívají, že Peres zahrnuje do své vize také Irák a Saúdskou Arábii. Nic bližšího se zatím neví, neboť nový premiér nemá ve zvyku sdílet svému kabinetu, co hodlá vykonat, jak to dosud dělával Jicchak Rabin a před ním další předsedové vlád.

Co by dělal Rabin

Peres převzal celý Rabinův kabinet s minimálními úpravami - a ty byly geniální. Okamžitě si totiž zavázal své dva předešlé kritiky: Ehuda Baraka, bývalého ministra vnitra, povýšil na ministra zahraničí a Chajima Ramona, předsedu odborové centrály Histadrut, kooptoval do vlády jako ministra vnitra.Nový premiér o sobě tvrdí, že je nejvěrnějším vykonavatelem Rabinovy závěti. Zní to dobře a u lidí to stále ještě vyvolává silné emoce. Avšak krátká doba pouhých 50 dnů, jež uplynuly od Rabinovy smrti, svědčí o tom, že několik závažných rozhodnutí Šimona Perese míří proti duchu Jicchaka Rabina…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte