Minulý týden vyrazil Klausův kabinet sociálním demokratům z ruky jeden z hlavních triumfů: oblíbená teze Miloše Zemana o neochotě vlády bojovat proti špinavým penězům ztratila vládním schválením návrhu zákona, lidově nazývaného „proti praní špinavých peněz“, svůj lesk. ČSSD tak zbývá pouze argument, že její poslanecký klub svůj návrh předložil už před rokem a půl.

Vládní návrh není sankční: znamená to tedy, že na jeho základě nebude možné nikoho za „praní špinavých peněz“ poslat do vězení. Finanční instituce (tj. například banky, pojišťovny, investiční a penzijní fondy, burza, RM-Systém, sázkové kanceláře nebo kasina) budou muset pouze uchovávat po deset let v evidenci jména účastníků obchodů převyšujících půl milionu korun a hlásit zvláštnímu analytickému středisku Ministerstva financí každý obchod, který budou považovat za „zjevně neobvyklý“. To vše bez ohledu na částku, o kterou v něm půjde. Co ale přesně považovat za „zjevně neobvyklý obchod“, není v návrhu zákona specifikováno. Vládní legislativci v tomto směru spoléhají na serióznost a inteligenci především bankovních úředníků.

Analytické středisko při Kočárníkově úřadu bude veškeré získané údaje vyhodnocovat a dojde - li k přesvědčení, že se někde peníze skutečně „perou“, uvědomí policii. Ta už by se měla postarat, aby pachatele dostala před soud: nikoliv ovšem za „praní špinavých peněz“, ale za trestný čin, z nějž takové peníze pocházejí (například z obchodu s drogami, prostituce, podvodů, vydírání atd…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte