Ministr zdravotnictví Luděk Rubáš (ODS) zveřejnil v druhém lednovém týdnu svůj záměr odebrat České lékařské komoře právo udělovat licence k výkonu povolání. Ministrova „troufalost“ pobouřila její představitele natolik, že s ním okamžitě přerušili všechny styky. MUDr. Rubáš vzápětí z komory vystoupil, i když tím podle zákona ztratil právo léčit.Rostoucí radikalizaci komory ukáže její mimořádný sjezd, který se chystá na polovinu února. Na pořadu jednání má být jakýsi akční program proti Rubášovi. Jak to pocítí pacient? Podle nedávných průzkumů veřejného mínění je 85 % občanů spokojeno se svým lékařem a sedmi z deseti současný zdravotní systém vyhovuje. A v tom je právě kámen úrazu. Zástupci lékařské komory se totiž nijak netají tím, že lidé jsou „nesprávně“ informováni. Proto prý je naprosto nutné, aby palčivé nedostatky systému pocítili alespoň částečně na vlastní kůži. Jedině tak bude možné pacienty navést k nátlaku proti vládě.

Ministr a hydra

Když Luděk Rubáš chystá svůj „protikomorový“ zákon, postupuje přesně podle loňského usnesení vlády č. 333, které ministrům přikázalo omezit vliv profesních organizací v jejich resortech. Proto chce (podobně jako jeho kolegové Dyba a Novák v případě architektů nebo advokátů) i lékařské komoře odebrat její dosud největší pravomoc - přidělování licencí - a předat ji svým okresním úřadům. Snaží se tím zlikvidovat „monopolní postavení“ komory, která dnes vlastně rozhoduje o tom, kdo v Čechách smí léčit a kdo…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2475

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte