Již téměř týden se zvláštní parlamentní a vládní komise spolu s vedením Bezpečnostní informační služby a Ministerstva vnitra snaží nalézt dokumenty, které podle Jana Kalvody dokazují, že jsou u nás sledovány politické strany. Usilovná práce desítek úředníků je ale zatím marná. Proč tomu tak je, naznačil minulý pátek sám Kalvoda: Neřekl jsem ještě všechno, prohlásil a dodal, že důkazem nemusí být pouze písemný materiál, důkaz může spočívat „, známe ještě z dob federace, kdy jej úspěšně používal Vladimír i v neexistenci takového materiálu tam, kde má být. Tento způsob argumentace, připomínající hru na "slepou bábu, známe ještě z dob federace, kdy jej úspěšně používal Vladimír Mečiar - jeho "zaručené důkazy“, že česká armáda připravuje zábor Slovenska nebo že Češi chystají transfer Romů, ovšem také nikdy nikdo nenašel. Proč se však k takovýmto praktikám snížila právě ODA? U Mečiara to bylo jasné, šlo o mocenský boj. O co jde ale Alianci, a má její chování nějaké racionální vysvětlení? Uvědomuje si vůbec, jaké bude mít aféra důsledky?

Prázdná obvinění

Nejprve stručně základní fakta: Předminulý pátek Jan Kalvoda veřejně obvinil Bezpečnostní informační službu (BIS), že nad rámec svých zákonných úkolů shromažďuje materiály o parlamentních politických stranách, a hraje tak jakousi nepřehlednou politickou hru. Současně dodal, že on sám by nemluvil o důkazech, ale indiciích budících podezření. Následující středu pak parlamentní komisi pro kontrolu BIS…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte