Když hlavní žalobce mezinárodního tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii Richard Goldstone zahájil letos v dubnu vyšetřování možného podílu Radovana Karadžiče a generála Ratka Mladiče na válečných zločinech, světová média to prakticky nezaznamenala. Tím větší pozornost si získala zpráva, že Karadžič a Mladič byli minulý týden oficiálně obviněni.

Za konkrétní vinu

Oba jmenovaní nejsou obviněni v politickém procesu, ale na základě přímé viny: budou tedy souzeni za konkrétní rozkazy, které vydávali. Navíc jsou obviněni z provádění genocidy. Richard Goldstone tak vyvrací podezření, že by soud v Haagu byl pouze mytím rukou Západu, který se odsouzením několika „malých ryb“ chce morálně ospravedlnit k dalšímu vyjednávání právě s lidmi jako Karadžič. Leccos z dosavadní historie soudu napovídá, že řada politiků to s myšlenkou odsouzení všech zločinců nemyslela upřímně. O zřízení soudu bylo rozhodnuto v únoru 1993, ale trvalo téměř deset měsíců, než tribunál zahájil činnost. Mezi 11 porotci nebyl ani jeden muslim, ačkoli čtyři z nich pocházeli z většinově muslimských zemí (Nigérie, Egypta, Pákistánu a Malajsie).Podle neoficiálních sdělení, vycházejících ze shromážděné dokumentace, padá vina nejméně v 80 % případů na Republiku srbskou Radovana Karadžiče, přes 10 % má na svědomí její chorvatská obdoba Herceg-Bosna a zbytek patří bosenské straně. Oběťmi systematické genocidy jsou v prvé řadě bosenští Muslimové, v menší míře Chorvati a nejméně Srbové…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte