Počátkem ledna se v novinách objevily zprávy, že karlovarský filmový festival prožívá schizma. Nadace Filmfestival KV, která jej pořádá, se rozštěpila na dvě frakce a mezinárodní producentská organizace FIAPF udělila prestižní kategorii a té z nich, která si dala název Zlatý Golem a hodlá festival přenést do Prahy. Jde o další důkaz tradiční české nesvornosti, anebo má festivalová zápletka hlubší příčiny?Na začátku sporu stála hlavně uražená ješitnost. Od léta rostla nevraživost mezi předsedou nadace FKV hercem Jiřím Bartoškou a ředitelem festivalu režisérem Antonínem Moskalykem, který nakonec z nadace odešel a v tichosti založil Zlatého Golema. Navázal kontakty s Českou unií filmových producentů, a ta díky svému členství ve FIAPF získala pro jeho podnik právo pořádat festival kategorie a v Praze.

Byla by ho škoda

Spory o to, kde festival pořádat, se táhnou od roku 1990. Zastánci Prahy argumentují tím, že v hlavním městě se soustředí filmový průmysl a je zde i přiměřené divácké zázemí. Pro Vary hovoří vedle téměř půlstoleté festivalové tradice i potřeba vrátit lázním světové jméno i vhodné promítací sály v Thermalu. Ozývají se však i pochybnosti, zda v zemi s tak slabou kinematografií festival vůbec pořádat. Obě porevoluční přehlídky skončily finanční ztrátou. Poprvé v roce 1992 padla na vrub ministerstva kultury, ale kdo zaplatí dluh sedm a půl milionu korun z loňska, není zatím jasné. V roce 1994 se úloha ministerstva omezila na zapůjčení…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte