Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Optimismus na slovenský způsob

Druhý rok samostatnosti neskončil pro Slovensko zrovna nejhorší bilancí. Vyslovit toto tvrzení je možné díky ekonomickým výsledkům země.

Druhý rok samostatnosti neskončil pro Slovensko zrovna nejhorší bilancí. Vyslovit toto tvrzení je možné díky ekonomickým výsledkům země. Vývoj v této oblasti totiž do značné míry zpochybnil analýzy i renomovaných ekonomů. Ti bez rozdílu, zda se hlásí k pravici či levici, věštili Slovensku v roce 1994 další propad nebo přinejlepším stagnaci.

Čísla ukazují na vzestup

Základní makroekonomické údaje však ukazují něco úplně jiného. Překvapil především růst HDP o plné 4 % (za první tři kvartály) neboť uvažovaný nulový růst v návrhu rozpočtu na rok 1994 byl všemi experty pokládán za fikci. (Pochopitelně s výjimkou předkladatelů, kteří nulu v kolonce HDP museli „vyrobit“, protože by jim jinak vyskočil deficit nad meze doporučované Mezinárodním měnovým fondem.) Konečný reálný schodek rozpočtu sice překročí plánovaných 14 miliard, ale vzhledem k tomu, že nedosáhne více než 20 miliard, lze i zde hovořit o úspěchu. I další rozhodující čísla jsou víceméně povzbudivá: nezaměstnanost se oproti předchozímu roku nezvýšila a míra inflace (cca 10 %) je vedle ČR jednou z nejnižších v postkomunistických zemích.Rok 1994 byl také rokem obratu v zahraničním obchodě. Slovensko má aktivní bilanci s většinou svých partnerů, což se projevilo v prudkém nárůstu devizových rezerv (jejich zásoba stoupla přibližně dvaapůlkrát). Zásluhu na tom má i otočení salda clearingového zúčtování, na kterém český partner v prosinci už pošesté za sebou překročil mezní úvěr 130 miliónů ECU…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte