Když Stockholmský mezinárodní ústav pro průzkum otázek míru (SIPRI) vloni na jaře vydal zprávu, podle níž byla v roce 1993 Česká republika šestým největším vývozcem zbraní na světě, vypukl skandál. Švédové totiž tvrdili, že Češi po rozdělení ČSFR osmkrát zvětšili svůj zisk z prodeje zbraní (ze sta miliónů v roce 1992 na osm set miliónů marek v roce 1993). Ministerstvo průmyslu a obchodu, které registruje každý export speciální techniky, toto tvrzení rezolutně odmítlo. Podle ministra Dlouhého jsme jen dvanáctým největším vývozcem zbraní a na obchodu se smrtí jsme v uvedeném roce vydělali jen 167 miliónů dolarů. Pak se na celou věc v tichosti zapomnělo.

Letadla a obrněné transportéry

Nedorozumění se vysvětlilo poté, co SIPRI, kterou i česká vládní místa považují za „prestižní organizaci, jejíž zprávy jsou obvykle velmi přesné“ (V. Dlouhý), poskytl české straně údaje, ze kterých vycházel. Stockholm sbírá data pouze o vývozu tzv. „významných konvenčních zbraní“ - tedy letadel, obrněných vozidel, radarů, řízených střel a válečného loďstva (nepatří sem tedy lehké zbraně jako např. pistole a samopaly). Podle statistik ministerstva průmyslu, jehož úředníci vylučují, že by se přes naše hranice mohla ilegálně dostat byť jen jedna pistole, prodaly české firmy v předminulém roce celkem 33 cvičných letadel (25 do Egypta a 8 do Thajska) a osm použitých obrněných vozů (1 na Slovensko a 7 reexportem z Maďarska do Angoly). V materiálech SIPRI se ale mluví o 58…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte