Bosna a Hercegovina

V Bosně a Hercegovině platí od 1. ledna čtyřměsíční příměří. Je zatím vcelku dodržováno s výjimkou bihačské enklávy na západě Bosny. Zde situaci komplikuje skutečnost, že se bojů účastní ozbrojené formace muslimského odštěpence Fikreta Abdiče za podpory jednotek krajinských Srbů. Někteří pozorovatelé vyslovují v souvislosti s příměřím naději na ukončení téměř tři roky trvající války. Jiní poukazují na to, že dohoda je spíše taktickým krokem stran. Bosenští Srbové však oznámili, že odvolávají válečný stav, který vyhlásili loni koncem roku jako odpověď na ofenzívu bosenské, Muslimy vedené vlády.

Rusko

Německé ministerstvo obrany údajně získalo informace, že se proti prezidentu Jelcinovi připravuje puč. Uvedl to v pátek v rozhlase poslanec za CSU a člen branného výboru Spolkového sněmu Zierer. „Obávám se, že Čečensko se mění v sud prachu,“ dodal. Odvolal se na informace zpravodajské služby. Zprávu získala jeho poslanecká skupina telefonicky z bonnského ministerstva obrany. V Moskvě a okolí jsou prý pozorovány pohyby vojsk. Je také možné, že Jelcin povolal vojska ke své vlastní ochraně. Generální inspektor bundeswehru tyto pověsti „ani potvrdil ani nekomentoval“.

Turecko

Již podruhé za 14 dnů se v Istanbulu stalo terčem útoku sídlo sdělovacího prostředku, když tři ozbrojenci zahájili palbu na budovu předního tureckého listu Hürriyet. Stráž střelbu opětovala a útočníci uprchli.…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte