Rok co rok usedá celý národ 1. ledna před televizní obrazovku, aby si vyslechl prezidentův projev. Stalo se to velmi pevnou tradicí, respektive všeobecně sdíleným novoročním rituálem. Nutno dodat, že pro tuto tradici - tedy že národ bez nucení naslouchá na Nový rok svému prezidentovi - nejsou žádné racionální důvody; stačí připomenout, že jsme po mnoho let jako jeden muž poslouchali novoroční proslovy Gustáva Husáka.Lidé ovšem nějaké důvody mají, ať už je to stereotypní zvyk, zvědavost, očekávání či úcta k hlavě státu. V každém případě demokratický a moudrý prezident by měl tuto tradici celonárodního poslechu jistým způsobem respektovat. Z jeho projevu by mělo být zřejmé, komu je určen. To znamená, že prezident by měl být vůči posluchačům, tj. lidu, natolik vstřícný a ohleduplný, aby tento neusínal, aby obsahy slov vůbec mohl vnímat a vztahovat se k nim jako k něčemu srozumitelnému a blízkému. Zkrátka, prezident by v tento den mohl ke svému národu promluvit alespoň trochu „po lidsku“.

Nudná dramata

Právě z tohoto pohledu se letošní prezidentův projev příliš nevydařil. Oč větší reakce vyvolal mezi stranickými vůdci a vůbec předními politiky, o to méně oslovil všechny ostatní. Václav Havel jistě neměl v úmyslu adresovat svá slova pouze politikům. Nicméně tentokrát více než jindy zapomněl, že jeho posluchači primárně nejsou nějací abstraktně vypreparovaní občané, jejichž jedinou ctností i touhou je „zájem o věci obecné“, ale lidé, totiž docela…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte