V týdnu mezi vánocemi a Novým rokem se sešlo plénum Parlamentu a dvoutřetinovou většinou potvrdilo novelu zákona o architektech a stavebních inženýrech, kterou krátce předtím vetoval prezident Havel. V řeči politické teorie to znamená, že se společnost prostřednictvím svých zvolených zástupců rozhodla přenést část pravomocí z profesní komory zpět na stát. Nic proti tomu. V celé věci ovšem nejde o spor mezi skalními liberály (poslanci, vláda) a zakuklenými socialisty či lobbisty (prezident, členové komory architektů), jak to naznačují někteří politici a komentátoři. Není ostatně náhoda, že se prezident už nezastává činnosti dalších komor. Problém jednotlivých profesních svazů totiž nelze - ač se to na první pohled mnohým zdá - zobecňovat.

Prokletá novela

Ale zpět na začátek. V čem přesně spočívala poslanecká novela? Podle stávajícího zákona měla architektům a stavebním inženýrům na konci loňského roku vypršet platnost osvědčení, které v posledních dvou letech nevystavily profesní komory. Novela tedy platnost starých či provizorních osvědčení prodloužila. Přinejmenším do doby, než vláda přijde s novým zákonem, který komoře odebere její práva, budou architektům platit stará osvědčení vystavená většinou ještě za komunistického režimu. Srdce liberála neznalého věci musí na tomto místě nutně zaplesat: prezident se zbytečně zastával monopolního, nekontrolovatelného, středověkého či rakousko-uherského cechu. Svoboda a demokracie ale přece zvítězily, a…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte