Nebudu se zabývat omyly klasickými a často diskutovanými, jako je planetární model atomu, vize olbřímího hmyzu apod. Hlavní, a myslím že jediný autentický omyl sci-fi leží jinde: ve víře v jeho prorocké schopnosti. Zkusme se podívat, jak z tohoto pohledu dopadla sci-fi v posledních několika desetiletích.

Skoro všechno je jinak

Zajímavá je reflexe studené války. Tezi o přímém střetu obou bloků zpracovávali v daleko větší míře autoři na Západě (na Východě stojí za zmínku snad jen zřejmě nejmilitantnější antiamerická agitka, Lemovy „Mraky Magellanovy“). Zato v představě o mírovém spolužití a společenské konvergenci si scifisté z obou stran železné opony notovali: domnívali se, že dojde k pozvolnému prolnutí systémů a že se komunistický systém bude zvolna transformovat v jakousi technokratickou společnost, schopnou spolužít se systémem západních demokracií.Varianty této představy ve sci-fi převládaly po desítky let. Nebyl to projev pouhé politické neprozíravosti: autoři sci-fi nebyli totiž sami, kdo rozdělení světa na bloky chápal jako danost a předstupeň k dalším integračním krokům, vedoucím k celosvětové, ústředně řízené společnosti. Fikce planetární jednoty dostala velký impuls za druhé světové války a v epoše, která se z jejích důsledků odvíjela. Vzniklo OSN, vědělo se, že vývoj atomové bomby a kosmický program vyžadují obrovské soustředění zdrojů všeho druhu. Lineárním domýšlením autoři dospěli k závěru, že tento trend musí pokračovat. Proto v…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte