S myiazí, parazitickým napadením kůže a podkoží, sliznic nebo i vnitřních orgánů larvami některých much (mj. mouchy domácí) se setkáváme i u nás, ale především v subtropech a tropech. Mouchy normálně kladou vajíčka nebo vylíhlé larvičky do hnijícího masa či mrtvol, ale příležitostně i do otevřených ran na těle živých zvířat a lidí. Larvičky se živí nekrotickou tkání, hnisem a bakteriemi, po krátké době dospějí, svého nedobrovolného hostitele opustí, zakuklí se v zemi a po několika dnech se vylíhnou. Tito příležitostní původci myiazí napadají nejčastěji osoby, které se před dotírajícími mouchami nemohou dost dobře bránit: zesláblé hladem či nemocemi, starce, děti a raněné.

Napadení

Myiaze nepředstavovala velký problém až do okamžiku, kdy byla - spolu s infikovaným dobytkem importovaným z Jižní Ameriky - do Libye zavlečena moucha s hrozivě znějícím druhovým jménem Cochliomyia hominivorax, lidožravá. Tato moucha, nejdůležitější původce myiazí, je podobně jako jiné parazitem obligátním, což značí, že její larvy jsou na vývoj v živém zvířeti nebo člověku zcela odkázány. C. hominivorax je rozšířena na dosti širokém území Jižní Ameriky. V USA, kde v třicátých letech způsobila nákazy miliónů kusů dobytka, byla později zlikvidována.C. hominivorax je velká, kovově zbarvená moucha s oranžovou hlavičkou. Klade 30 až 100 vajíček na sliznice hlavy a genitálií nebo do oděrek či ran; stačí i ranka po hmyzím píchnutí - neporušenou kůží (na rozdíl od jiných larev…

02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte