Ani v uplynulých čtrnácti dnech se investoři na pražské burze nedočkali kýženého oživení. Ceny většiny akcií stojí prakticky na místě. V průběhu dubna došlo jen k zanedbatelné změně - poklesu o 1,7 %. Vývoj u nás je v ostrém kontrastu se situací na burzách ostatních transformujících se zemí. Jarní oživení se dostavilo do Budapešti i do Varšavy. Ceny maďarských akcií vzrostly v dubnu o dvanáct a ceny polských dokonce o téměř pětačtyřicet procent.

Přitom cenová hladina se u nás nachází, pokud nepočítáme rozjezd pražské burzy v létě a na podzim roku 1993, na nejnižší úrovni v historii. Nabízí se otázka, proč tomu tak je. Ještě na počátku tohoto roku jsme se mohli vymlouvat na mexickou krizi a na nedůvěru velkých portfoliových investorů vůči mladým rozvíjejícím se trhům. Současný vývoj v Polsku a Maďarsku nás nutí hledat příčiny ve zvláštnostech českého kapitálového trhu. Někteří optimisté tvrdí, že oživení se k nám také brzy dostaví. Jeho začátek podle nich oddálil příchod akcií z druhé vlny kuponové privatizace. Zatímco velcí investoři vyčkávali, na jaké úrovni se ceny ustálí, masa občanů chtěla co nejrychleji zpeněžit svůj kuponový vklad. Velký tlak nabídky tak přivedl kurzy akcií na dnešní nízkou úroveň. Prodejní euforie drobných akcionářů ochabovala s tím, jak klesaly kurzy. Vyčkávací taktika movitých investorů však pokračuje. Výsledkem je výrazný pokles objemu obchodů na centrálním trhu, kde se vytvářejí kurzy akcií. Minulý týden se průměrný objem na seanci…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte