Roku 1968 natočil František Vláčil středověké drama Údolí včel. Byl to příběh dvou navrátilců z křižáckých válek, v němž se mladý rytíř rozhoduje mezi asketickou existencí v mnišském řádu a pozemským životem na svém statku. O vnitřní napětí a aktuální vyznění filmu se zasloužil v prvé řadě scénář tehdy sedmadvacetiletého Vladimíra Körnera, který později s Vláčilem spolupracoval ještě na tragédii z poválečných Sudet s názvem Adelheid. Stal se tak jedním z nejvyhledávanějších českých scenáristů, odborníkem na historické příběhy s nádechem tajemství. Tato orientace mu umožnila vcelku důstojně proplout léty normalizace, i když naplno se k filmu vrátil teprve v osmdesátých letech. Tehdy vznikl v současné době reprízovaný seriál o životě doktora Jesenia ve světle bělohorských událostí s názvem Lékař umírajícího času a také film Zánik samoty Berhof v režii Jiřího Svobody. Loni byl uveden slovenský film Miloslava Luthera Anděl milosrdenství, příběh z Haliče na konci první světové války.Körner si ale od počátku budoval pověst také jako spisovatel, i když většina jeho próz vznikla teprve na základě natočených scénářů. V současné době má Körner za sebou patnáct knižních titulů a v Melantrichu vychází další - soubor próz s názvem Odváté novely. Čtyři chronologicky řazené texty napsané v letech 1961–94 dobře dokumentují Körnerův literární vývoj. A ten je bohužel spíše sestupný.

Čtyřikrát o marnosti

Knihu uvádí vůbec první Körnerova próza Větrné pole, kterou…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte