Dramatické prohlášení premiéra ze začátku roku nabývá s přicházejícím jarem zřetelné obrysy. Václav Klaus tehdy v televizi vyslovil názor, že sociální reforma je nejdůležitější vnitropolitickou záležitostí, k jejímuž zdárnému zvládnutí má Parlament poslední možnost právě letos. Věc je ale podstatně komplikovanější, než se z premiérových slov mohlo zdát. V České republice totiž k zablokování zásadně důležitých úprav systému sociálního zabezpečení „stačí“ odlišné názory uvnitř koalice. Co se vlastně stalo?Vládní předloha sociálních zákonů, která se rodila více než dva roky, se stala zcela neprůchodnou a místo ní vznikly během několika dnů návrhy nové. Přestože se ministerští úředníci odmítají vyjadřovat k zatím poslednímu koaličnímu kompromisu z minulého týdne, je velice nepravděpodobné, že se podaří spustit první část reformních opatření v původním termínu - letos v červnu. Úředníci Vodičkova ministerstva také zatím odmítají novinářům odpovědět na dotaz, do jaké míry je nový kompromis hospodárný. Ani parlamentní reakce nejsou bezproblémové. Souhlasit s kompromisem se vzpírají někteří poslanci ODA a většina poslanců KDS. Pravicové strany vládní koalice se zkrátka nejsou schopny shodnout ani na základních filozofických aspektech reformy: má být sociální dávka přídavků na děti vládní odměnou za spořádaný rodinný život, anebo nezbytnou pomocí v nouzi?

Místo skvostu plichta

Už před rokem se ministerský návrh reformy dostal do Parlamentu k předběžnému…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte