Jediným vzrušením za posledních čtrnáct dní na kapitálovém trhu byla oslava druhých burzovních narozenin. Ty připadají na 6. dubna, kdy se po více než padesáti letech uskutečnily první burzovní obchody. Za dva roky má burza na svém kontě obchody ve výši kolem sta miliard korun. O stoupajícím zájmu investorů o kapitálový trh svědčí to, že přes sedmdesát procent transakcí se uskutečnilo ve druhém roce existence burzy. V letošním kalendářním roce se již podařilo dosáhnout stejného objemu obchodů jako za prvních dvanáct měsíců burzovního obchodování.

Centrální trh ztrácí investory

Přesto je likvidita našeho hlavního trhu s cennými papíry stále nedostatečná. Například akcie SPT Telecom se po jednom měsíci svého pobytu na burze staly již devátou nejobchodovanější emisí akcií v novodobé burzovní historii. Největší zájem měli zatím investoři o ČEZ, Komerční banku a Českou spořitelnu. Z fondů je nejúspěšnější Harvardský dividendový investiční fond na sedmém místě.Výročí zastihlo tentokrát burzu ve stavu naprosté letargie. Chování investorů přivedlo ceny i objemy obchodů do stadia vleklé stagnace. Předminulý týden ceny nejdůležitějších akcií oslabily o zhruba šest desetin procenta. Minulý týden se pak zvedly o nepatrných pět setin procenta. Objemy obchodů oproti předchozím čtrnácti dnům poklesly zhruba o třetinu na čtyři miliardy korun. Pro kuponové akcionáře není radostná ani ta skutečnost, že se na tomto objemu podílely dluhopisy předminulý týden…

16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte