Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Vzpoura učitelů

Vláda se v některých věcech chová, jako by v příštích volbách počítala s prohrou - jinak se nedají vysvětlit časované bomby, které chystá svým nástupcům.

Vláda se v některých věcech chová, jako by v příštích volbách počítala s prohrou - jinak se nedají vysvětlit časované bomby, které chystá svým nástupcům. Nejznámější z nich je ekonomicky nesmyslně nízké nájemné, které brání výstavbě nových bytů a způsobuje chátrání stávajících. Druhou bombou jsou stejně nesmyslně nízké platy učitelů. Pokud by takto úsporně odměňovala své vysokoškolsky vzdělané pracovníky soukromá firma, zkolabovala by do dvou let. Bomba tiká již delší dobu, ale větší pozornost vzbudila až v souvislosti se stávkou, kterou na červen ohlásily některé jihomoravské školy.

Kolik si zaslouží

Spory o výši učitelských platů obvykle vyvolávají na veřejnosti silné emoce. Za nimi se někdy ztrácí podstata věci. Například vůbec nejde o to, jestli je mzda od pěti do osmi tisíc hodna učitelského povolání. Z ekonomického hlediska samozřejmě nemůže být mzda hodná, ani nehodná. Může však být rovnovážná, nebo nerovnovážná - podle toho, jestli vyrovnává nabídku pracovní síly s poptávkou po ní, nebo ne. V případě učitelů základních škol je poptávka po pracovní síle poměrně stálá; nechceme-li opět zrušit malotřídky a zvýšit počet dětí ve třídě na čtyřicet, nedá se s ní moc dělat. Rovnovážného stavu je tedy nutno dosahovat změnou nabídky. Mzda není sice jediný faktor, který nabídku ovlivňuje (jsou tu například i dvouměsíční prázdniny), je však dominantní. V našich státních školách je tak nízká, že potřebnou nabídku ani zdaleka nevyvolá.Jak je nízká, to…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte