Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Rakousko na rozcestí

Rakousko platilo po celou poválečnou éru za ostrov stability, v němž tak trochu přežívaly staré dobré jistoty někdejší monarchie. U vlády se mírumilovně střídaly dvě strany, hospodářství prosperovalo a sociální vymoženosti byly téměř socialistické.

Rakousko platilo po celou poválečnou éru za ostrov stability, v němž tak trochu přežívaly staré dobré jistoty někdejší monarchie. U vlády se mírumilovně střídaly dvě strany, hospodářství prosperovalo a sociální vymoženosti byly téměř socialistické. Dnes se však jistoty začínají hroutit: obchodní řetěz Konsum zbankrotoval a bude rozprodán po částech, kardinál Groer je obviněn z pederastie, ve vládě kancléře Vranitzkého se necelých šest měsíců po volbách vyměnila třetina ministrů a další zřejmě budou následovat. Sloupy, na nichž stál poválečný politický systém, se viklají.

Lidovci stále na sestupu

Předzvěst hrozící laviny znamenaly hned čtyři rezignace na ministerská křesla, předložené kancléři Vranitzkému: své funkce ve vládě se vzdal nejprve ministr financí Lacina, po něm následovali další tři členové kabinetu. Tím odešla plná polovina z celkem osmi ministrů Sociálně demokratické strany Rakouska, která vládne už třetí volební období v koalici s Rakouskou lidovou stranou. Přinejmenším další dvě změny - na křeslech vicekancléře, jímž je šéf lidovců Erhard Busek, a ministra zahraničí, jež patří Aloisu Mockovi - budou zřejmě následovat po sjezdu lidové strany 22. dubna. Rakouský tisk ale už spekuluje o tom, zda se dnešní vládní koalice vůbec udrží do příštích parlamentních voleb v roce 1998. Jejím slabým bodem je totiž menší z partnerů, Rakouská lidová strana, jež stále ztrácí.Lidovci bývali až do roku 1970 „kancléřskou“ stranou, z níž se…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte