Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Kam míří druhý šťouch

To není apríl? zeptal se prezident Walesa, když ho novináři požádali o komentář ke zvolení Leszka Balcerowicze předsedou největší polské opoziční strany - Unie svobody.

To není apríl? zeptal se prezident Walesa, když ho novináři požádali o komentář ke zvolení Leszka Balcerowicze předsedou největší polské opoziční strany - Unie svobody. Načež stručně konstatoval: „Je to velký přelom.“ Senzaci vyvolanou návratem kmotra polských ekonomických reforem do velké politiky však během čtyřiadvaceti hodin vystřídala senzace další. Druhý den kongresu Unie svobody se totiž jejím oficiálním kandidátem pro podzimní prezidentské volby nestala bývalá premiérka Suchocká, ale představitel levicové, menšinové frakce ve straně - Jacek Kuroň.

Tři bývalí premiéři

Unii svobody založili stoupenci Tadeusze Mazowieckého, prvního nekomunistického polského premiéra, po jeho porážce v prezidentských volbách roku 1990. Ve svých řadách se tato strana může pochlubit třemi bývalými premiéry (Mazowiecki, Bielecki a Suchocká) a více než tuctem osob, které zastávaly klíčové ministerské funkce v prvních letech po pádu komunismu.Ideologicky je však Unie svobody velmi nevýrazná - natolik, že by se mohla účastnit shromáždění snad všech evropských internacionál. Jak říká varšavská anekdota: Chceme-li poznat, zda ten či onen politik je členem Unie svobody, stačí ho postavit na schody a pozorovat - není-li jasné, zda jde nahoru, nebo dolů, máme před sebou nepochybně představitele této strany.

Co je to druhý šťouch

Unie svobody nikdy nebyla přehnaně důsledná při uvádění tržní politiky do života a od chvíle, kdy přešla do opozice,…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte