Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Kalvoda ztrácel nervy zbytečně

Vyšetřování dluhu ODA u Kreditní a průmyslové banky, které se počátkem roku stalo příčinou dosud největší koaliční krize, se podle všeho dostalo do slepé uličky.

Vyšetřování dluhu ODA u Kreditní a průmyslové banky, které se počátkem roku stalo příčinou dosud největší koaliční krize, se podle všeho dostalo do slepé uličky. Podle některých právníků, kteří spolupracují na vyšetřování, se totiž s každým přibývajícím dnem hroutí dosavadní konstrukce obvinění, a celý případ proto bude muset být brzy překvalifikován. A to i přesto, že na věci pracuje již několik měsíců speciální policejní tým, dva ze čtyř obviněných jsou stále ve vazbě a případ se těší pozornosti médií.

Dobrý přítel s dobrým návrhem

K pochopení celé věci je ovšem nutné se nejprve vrátit na začátek. Před parlamentními volbami v roce 1992 si ODA vzala půjčky - u Živnostenské a Československé obchodní banky - v celkové výši dvaapadesát milionů korun. Když po volbách bylo jasné, že takovouto sumu nedokáže splatit ze státního příspěvku za získané hlasy, začali její funkcionáři hledat „náhradní“ způsob financování. V této chvíli se na scéně objevil bankéř Antonín Moravec, který ODA nabídl, že jeho Kreditní a průmyslová banka dluh převezme a Alianci poskytne velmi výhodný splátkový kalendář a nižší úroky.Poté, co vedení ODA dostalo o Moravcovi kladné reference od České národní banky, rozhodlo se nabídku přijmout. Formálně se tak stalo v září '92, kdy byl nesplacený úvěr ODA převeden na KPB. Podle původní dohody měla ODA za půjčku ručit pouze tzv. inkasem, což je výjimečně výhodný způsob úvěrování (klient oproti běžným úvěrům neručí majetkem, ale…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2694
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte