Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

Dopisy od našich čtenářů.

Finské dějiny jako ementál

S velkým zájmem jsem četl článek L. Mertla (Respekt č. 13/95) o postřezích ze zájezdu do Finska. Bohužel jej však musím na několika místech opravit. Opravdu stěží lze mluvit o nějakém „vyrvání ze švédského područí“ v r. 1809. Byl to prostě ruský mocenský zisk, Rusko a Švédsko spolu zápasily o převahu na Baltu po staletí. Doba ruského panství, 19. století, je zato vyplněna bojem nejen finských sedláků a rybářů, ale také švédsky mluvící inteligence a šlechty ve Finsku usedlé o práva finštiny ve školství a ve veřejné správě a za skutečnou autonomii Finského velkoknížectví. To vytvořilo zcela specifické podmínky vzájemného vztahu mezi Finy a švédskou menšinou ve Finsku, zcela jiné, než tomu bylo jinde ve východní a střední Evropě. Nejlepším důkazem je fakt, že od r. 1918 až dodnes je švédština druhým oficiálním jazykem ve Finsku, ač finských Švédů je jen 300 tisíc, tj. asi 5 % obyvatel. Pokud jde o uváděná data: Finsko vyhlásilo nezávislost 6. 12. 1917, sovětská vláda ji uznala 31. 12. 1917, tedy nikoli až v r. 1918. Ovšem to byla jen formalita, v lednu 1918 propukla ve Finsku několikaměsíční, velmi krvavá občanská válka. Finské rudé gardy, samozřejmě podporované rudými gardami ruskými (z Petrohradu je to sem přece jen skok!), usilovaly nastolit také ve Finsku sovětský režim. V občanské válce vyhráli nakonec tzv. „bílí“,…

15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte