Je to už patnáct let, co v Paříži, 15. dubna 1980, zemřel Jean-Paul Sartre (narodil se r. 1905, letos by se tedy dožil 90 let). Proslulý představitel francouzského existencialismu, uznávaný spisovatel, dramatik a výrazně politicky angažovaný intelektuál zanechal po sobě rozsáhlé dílo. Je toto dílo ještě živé? Sartrovy pojmy (úzkost, nicota, absurdita, volba, autentická existence, limitní situace, existencionální svoboda aj.) se sice staly součástí intelektuálního slovníku a jsou užívány dodnes, avšak existencialismus již dávno není módní filozofií, která ovlivňovala celou poválečnou generaci intelektuálů v Evropě a také v Americe, kde autor slavil své triumfy ve filozofii, literatuře, na divadelních scénách.

Psaní jako spása

J.-P. Sartre, postavou malý, nepříliš zdravý chlapec, byl vychováván po předčasné otcově smrti matkou v dědečkově domě. Cítil se tu vyřazen ze společnosti dětí a jejich her a zažíval pocit výlučnosti a osamělosti, živený posléze i pochybami o svém legitimním původu. Svou existenci začal vnímat jako nechtěnou a nespravedlivou. Aby jí dodal ospravedlnění, začal už v 10 letech psát a své psaní začal chápat jako „posvěcení“, jemuž se mu dostalo zvenčí, od dědečka, od Boha Otce; z literatury tak učinil absolutno a spásu. Než však spatřilo světlo světa jeho nejznámější filozofické dílo Bytí a nicota (1943), předcházela léta studií v Německu pod vlivem Husserla a Heideggera, román Nevolnost (1938) a povídky (Zeď, 1939). Během války…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte