Nestává se u nás často, aby se významnější politická iniciativa některé strany setkala s téměř jednoznačným nesouhlasem jak v řadách vládní koalice, tak opozice. Tento osud stihl návrh reformy trestního zákona, známý pod názvem „Třikrát a dost“, jehož zásady nedávno předložila sněmovně skupina poslanců za KDU-ČSL. Za jejich návrhem lze samozřejmě vidět snahu upoutat na sebe pozornost a zabodovat laciným populismem. Ovšem podstatnější než úvahy o motivaci předloženého návrhu je jeho věcné posouzení.

Izolace především

Těžiště lidoveckého návrhu spočívá ve snaze účinněji chránit společnost před „notorickými“ zločinci, dopouštějícími se opakované trestné činnosti. Volí přitom cestu zvýšené represe. Dvojnásobní recidivisté, tedy ti, kteří jsou potřetí souzeni za trestný čin stejné povahy, by napříště neměli vyváznout laciněji než s nepodmíněným trestem odnětí svobody. Od této zásady si předkladatelé zřejmě mnoho slibují, ovšem její uplatnění v praxi by na faktickém stavu věcí změnilo jen málo. Z odsouzených recidivistů totiž v roce 1993 putovaly přímo do vězení více než tři čtvrtiny, u vícenásobných pachatelů je toto číslo ještě vyšší.Návrh hodlá navíc takto potrestaným „osladit“ jejich pobyt za mřížemi jistotou, že nemohou být za žádných okolností podmíněně propuštěni. Takové ustanovení by vneslo do našeho trestního řádu nezvyklý prvek, který by jej v jistém smyslu převracel na hlavu. Tento řád se totiž mimo jiné zakládá na přesvědčení, že každému…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte