Železářství V. J. Rott je v Čechách pojmem již více než jedno století. V posledních letech se navíc stalo symbolem toho, jak se nemá privatizovat. A to vše jen proto, že vláda udělala výjimku z běžných privatizačních praktik a V. J. Rotta nenabídla ani ve veřejné soutěži, ani v přímém prodeji a nezařadila jej ani do kuponové privatizace.

Zrádná výjimka

V říjnu roku 1992 (!!) schválila česká vláda privatizační projekt státního podniku V. J. Rott, který se v jednom ohledu lišil od běžných privatizačních praktik: uznával morální nároky dědiců bývalých majitelů. Přestože podle zákona právo na restituci neměli (před rokem 1948 šlo o akciovou společnost, jíž se restituce netýkají), souhlasila vláda s tím, že dva z potomků si mohou za nominální hodnotu koupit necelých čtyřiadvacet procent akcií „nové“ společnosti V. J. Rott. Dohromady tak dědicové původního majitele mohli získat necelých osmačtyřicet procent, tedy přesně stejný podíl, který schválený projekt přiřkl tehdejšímu managementu. Nikdo z velkých akcionářů tedy neměl mít nadpoloviční většinu, a společnost proto mohli řídit jen po vzájemné dohodě. V případě, že by mezi nimi došlo ke sporům, stala by se rozhodujícími pouhá tři procenta akcií, která dostal Restituční investiční fond (RIF). (Podle zákona o velké privatizaci každá privatizovaná společnost musela převést tři procenta svých akcií na RIF, jehož akciemi se hradí některé restituční nároky.) A právě o tato tři procenta se dnes hraje v…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte